Polskie Radio
Section05

Białoruś

Debata Jedynki. Co dalej z migracją w Unii Europejskiej?

29 lipca 2019 roku rzecznik generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości wyda opinię w sprawie odmowy przyjęcia uchodźców przez Polskę. W Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę, Czechy i Węgry za to, że nie zgodziły się na unijny mechanizm przymusowej relokacji. Co dalej z imigrantami? 
Zobacz więcej na temat:  migracja Ukraina uchodźcy Unia Europejska Antoni Trzmiel Grzegorz Długi Arkadiusz Czartoryski

NASZ WYWIAD Benzynowy atak Rosji na Ukrainę. Grozi kryzysem paliwowym?

Od 1 czerwca eksport rosyjskich paliw na Ukrainę jest zakazany, chyba, że rząd udzieli specjalnej licencji. – Jeśli embargo zadziałałoby w pełni, Ukrainie grozi kryzys na rynku paliwowym – stwierdza ekspert OSW dr Szymon Kardaś. Prognozuje jednak, że w najbliższym czasie Rosja wykorzysta to jako instrument szantażu, ze względu na cykl wyborczy na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Ukraina ropa naftowa

NASZ WYWIAD Skąd brudna ropa? Ekspert OSW: to może być operacja Kremla przeciw Białorusi

- Zanieczyszczenie 5 mln ton ropy w rurociągu Przyjaźń to albo wynik długotrwałych machinacji, albo motyw jest polityczny, związany z zaostrzeniem sporów między Mińskiem i Kremlem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Rosja nie raz używała ropy i gazu jako narzędzi politycznych. Kryzys brudnej ropy uderza również pośrednio w Ukrainę. Czysta ropa na razie nie dotarła do Polski i nie wiadomo, kiedy to się stanie.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Rosja ropa naftowa Ukraina

Ekspert: Białoruś targuje się z Rosją o pieniądze

- Wiele wskazuje na to, że historia z zanieczyszczoną ropą naftową w rurociągu "Przyjaźń", o czym alarmowała właśnie Białoruś, to jeden z elementów wywierania przez Aleksandra Łukaszenkę nacisku na Rosję. Prezydent szacował starty na kilkaset milionów dolarów, których rekompensaty Białoruś ma się domagać od Rosji. Można się spodziewać w tej sprawie jeszcze wielu spięć i dyskusji – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Rosja ropa naftowa

Obrady UE w 10-lecie Partnerstwa Wschodniego bez Łukaszenki

Ministrowie spraw zagranicznych UE oraz państw Partnerstwa Wschodniego spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by uczcić 10-lecie tej inicjatywy. Z zaproszenia na kolację przywódców według źródeł unijnych nie skorzysta przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Polska tymczasem ma propozycje dla Partnerstwa: m.in. prezydencję i sekretariat Partnerstwa.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Partnerstwo Wschodnie Unia Europejska ŚWIAT

NASZ WYWIAD B. szef ochrony Łukaszenki w celi. Domysły o spisku Rosji

- W internecie można znaleźć domysły, że areszt Andrieja Wtiurina dotyczył próby zamachu na Aleksandra Łukaszenkę. Trudno jednak stwierdzić z pewnością, co tak naprawdę ma miejsce - mówił białoruski działacz, polityk opozycyjny Wiaczesław Siwczyk. Możliwe są według niego różne warianty, niekoniecznie związane z Kremlem. Opozycjonista zwrócił też uwagę, że w ostatnim czasie silne są represje wobec opozycji demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Gazprom Wiaczesław Siwczyk NASZ WYWIAD

Areszt b. szefa ochrony Łukaszenki. Łapówka od firmy z Rosji

Były szef ochrony Aleksandra Łukaszenki Andriej Wtiurin (Andrej Uciuryn) został zatrzymany na gorącym uczynku podczas brania łapówki od rosyjskiego przedsiębiorstwa za lobbowanie jego interesów na Białorusi – podało w swoim komunikacie białoruskie KGB. Według części ekspertów chodzi o Gazprom. Uciuryn 1 maja został odwołany ze stanowiska wiceszefa Rady Bezpieczeństwa Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Gazprom