Polskie Radio
Section05
Claudio Monteverdi

Festiwal Opera Rara 2023. "Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji"

- Na przestrzeni wieków opera bardzo się zmieniała. "Orfeusz" to coś zupełnie innego niż dzieła Verdiego czy Haendla, inny był również kontekst społeczny. Monteverdi ma w sobie coś niezwykle szczerego, ta muzyka jakby wypływała z wnętrza ziemi, jest jak chleb lub woda źródlana. Jest ponadczasowa - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Jan Tomasz Adamus Jakub Kukla Claudio Monteverdi

Kompozytorzy włoscy. Poznajemy utwory z Włoch

Początki szeroko pojętej muzyki włoskiej sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego. Istotną rolę we odegrał we Włoszech śpiew jednogłosowy. Muzyka wokalna rozwijała się m. in. poprzez śpiew liturgiczny. Jako że śpiewało się w kościołach, tworzono też utwory towarzyszące licznym obrzędom i mszom, które były ubogacane muzyką. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców Włochy Claudio Monteverdi

DCz #608 Wizjonerska twórczość Monteverdiego

- "Nieszpory" to było zupełne zuchwalstwo, ale za to został doceniony w Wenecji. Monteverdi tak zachwycił prokuratorów, którzy mogli mu zapewnić stanowisko maestra, że od razu jednogłośnie go przyjęli z bardzo wysoką pensją - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Ewa Obniska, muzykolog, autorka bestsellerowej monografii opisującej życie i twórczość Monteverdiego.
Zobacz więcej na temat:  Claudio Monteverdi Ewa Obniska Dwójka Przemysław Psikuta muzyka dawna

Rosinni, Mozart, Monteverdi. Co słychać w Polskiej Operze Królewskiej?

"Cyrulik Sewilski" Gioacchina Rossiniego, "Don Giovanni" i "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Koronacja Poppei" Claudia Monteverdiego – mijający styczeń i nadchodzące miesiące to w Polskiej Operze Królewskiej czas niezwykle bogaty repertuarowo. O tym, co za nami, oraz o planowanych premierach w Trójkowym "Leniwym przedpołudniu" opowiedział jej dyrektor Andrzej Klimczak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Anna Popek Pracownicze Plany Kapitałowe pieniądze Biblia finanse opera Wolfgang Amadeusz Mozart Claudio Monteverdi Gioacchino Rossini

K. Lada o pracy w najlepszych teatrach operowych Europy

- To są ludzie, którzy już nie tylko śpiewają na proscenium przodem do dyrygenta, ale mają także bardzo dużo do zaoferowania, jak chodzi o grę aktorską. Poza tym są bardzo krytyczni w stosunku do rzeczywistości, potrafią skomentować to, co się dzieje w naszym procesie kreacji, czytają gazety i potrafią wypowiedzieć się na bieżące tematy - mówił w Dwójce reżyser operowy.
Zobacz więcej na temat:  opera Bazylea Claudio Monteverdi premiera Dwójka MUZYKA

Fabio Bonizzoni: świetnie współpracuje się nam z polskimi artystami

- Polacy i Włosi od wieków współpracowali na różnych polach i tak jest również dziś. W przeszłości występowaliśmy głównie z Capellą Cracoviensis, zdarzyły się też ze dwa występy z zespołami festiwalowymi. To bardzo pozytywne, wzbogacające doświadczenia - mówił w Dwójce włoski dyrygent i założyciel orkiestry La Risonanza.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Klaudia Baranowska Świdnica muzyka klasyczna orkiestra koncert Claudio Monteverdi Jan Sebastian Bach Dwójka MUZYKA

Tomasz Pokrzywiński: Monteverdi zapoczątkował nowy styl

- Używał muzycznych środków ekspresji w tak nowatorski i kontrowersyjny sposób, że przysporzył sobie wielu wrogów. Istotny jest też kierunek, w jakim spojrzał Monteverdi, czyli ludzkie emocje. To człowiek powoli zaczynał być w centrum uwagi artystów, a nie Bóg czy natura - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista i autor przekładu "Lamentu Madonny" Claudia Monteverdiego, który zabrzmi w poniedziałek (26.10) podczas Festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Paweł Siwek Claudio Monteverdi Dwójka