Polskie Radio
Section05
cyberatak

ANALIZA Czym jest NoName? Kreml używa tych hakerów jako tuby propagandy, a jednocześnie dokonuje groźniejszych aktów cyberagresji

Grupa hakerów NoName, która na krótko zablokowała dostęp do stron rządowych Szwajcarii po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Davos, działa jak tuba propagandowa Kremla, uderzając w rządy państw popierających Ukrainę poprzez ataki DDoS. Jednocześnie Rosja przeprowadza inne, znacznie groźniejsze operacje w cybersferze, takie jak uderzenie w operatora mobilnego Ukrainy Kyivstar z 24 milionami abonentów. Moskwa coraz intensywniej prowadzi wrogą działalność w cybersferze, szukając sposobów na zakłócanie funkcjonowania społeczeństw zachodnich, realizując poprzez swoje ataki różne cele.
Zobacz więcej na temat:  hakerzy Rosja bezpieczeństwo w intenecie cyberbezpieczeństwo ŚWIAT Europa ANALIZA haker cyberatak

Projekt SOCCER – uczelnie z pięciu krajów wspólnie walczą z hakerami

Wyższe uczelnie i różnego rodzaju organizacje badawczo-technologiczne są szczególnie łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, ze względu na wysoką wartość danych zgromadzonych na swych serwerach. Ataki hakerów mają być skuteczniej odpierane dzięki międzynarodowemu projektowi SOCCER, koordynowanemu przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia AGH Trójka

Były szef MI6 wśród ofiar rosyjskich cyberataków. Jest odpowiedź brytyjskiego MSZ

Wśród osób, które padły ofiarą cyberataku przeprowadzonego przez grupę hakerską powiązaną z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) są były szef brytyjskiego wywiadu (MI6) Richard Dearlove i ówczesny minister handlu międzynarodowego Liam Fox - podają brytyjskie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania cyberatak cyberataki cyberprzestępczość cyberzagrożenia hakerzy

Hakerzy wykradli dane pacjentów. Sprawdź, czy twoje dane są bezpieczne

Na początku grudnia media obiegła wiadomość o ataku hakerskim, którego ofiarą padła ogólnopolska sieć laboratoriów. Przestępcy ujawnili część wrażliwych danych pacjentów. Grożą, że upublicznią wszystko, jeśli nie otrzymają żądanych pieniędzy. Jak sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne? Co zrobić, gdy okaże się, że zostały wykradzione?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek internet cyberbezpieczeństwo cyberatak haker dane osobowe dane

Czy Polacy wiedzą, co zrobić, jeśli padną ofiarą oszustwa w internecie? Oto wyniki najnowszego badania

75 proc. respondentów twierdzi, iż wie, jakie kroki podjąć w sytuacji, kiedy padną ofiarą oszustwa w internecie - wynika z badania "Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta". Dodano, że 74 proc. respondentów dostrzega, iż zagrożenie ze strony oszustów finansowych zwiększyło się w ostatnich latach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cyberatak sieci internet POLSKA społeczeństwo bank pocztowy

Konferencja o cyberbezpieczeństwie w Tallinie. Polska współorganizatorem

W środę w stolicy Estonii Tallinie rozpoczęła się współorganizowana przez ambasadę RP konferencja pt. "Inicjatywa Trójmorza. Cyberbezpieczeństwo i cyfrowa autostrada - patrząc poza horyzont". Udział w niej biorą m.in. przedstawiciele polskiego rządu i wojska.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo cyberatak cyberzagrożenia bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w intenecie bezpieczeństwo sieci