Polskie Radio
Section05

czas wolny

Czym różni się harcerz od skauta

Wszyscy wiedzą co znaczy "mieć brata". Jeśli go mamy, to znaczy, że za zwyczaj z nim mieszkamy dopóki nie dorośnie. I czasami my denerwujemy się na niego, czasem on na nas, ale przecież tak naprawdę to się nawzajem kochamy. Mówi się też czasem o "bratniej duszy". Taką "bratnią duszą" dla Ani Shirley, bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery, była jej przyjaciółka Diana. Bratnią duszą jest zazwyczaj bardzo bliski przyjaciel, ktoś, kto rozumie nas bez słów.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

"Rodzina pod żaglami". Walentynki na świecie

14 lutego na Ukrainie  w ramach akcji "Miłość poza czasem" urzędy stanu cywilnego pracują od rana do wieczora, a pary mogą np. składać dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa. Niektóre miasta organizują też np. akcje krwiodawstwa. Na Węgrzech  obdarowują kobiety perfumami, a we Włoszech tłumy zakochanych przybywają do bazyliki w mieście Terni, gdzie jest pochowany święty Walenty. 
Zobacz więcej na temat:  żeglarstwo podróże

13 lutego. Światowy Dzień Radia w Polskim Radiu

Z okazji Światowego Dnia Radia Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia, jako środka komunikacji na całym świecie. Światowy Dzień Radia proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to innowacja, łączność i ewolucja.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+ słuchowisko dla dzieci

"Jak zostać reporterem". Reportaż bliski słuchowisku

Jedną z najbardziej oczekiwanych umiejętności reportażysty (a także reportera) jest umiejętność budowania opowieści dźwiękami. Podobnie, choć nieco inaczej warsztatowo - rzecz się ma ze sztuką snucia szczególnej opowieści dźwiękowej, sto lat temu nazywanej najpierw "widowiskiem słuchowym", a potem "słuchowiskiem" (pierwszym polskim słuchowiskiem była Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego, przygotowana przez Alojzego Kaszyna i nadana na żywo w listopadzie 1925 roku, aby uczcić rocznicę Nocy Listopadowej). Słuchowisko bez dźwięków w tle - nie istnieje.
Zobacz więcej na temat:  wyobraźnia dźwięki DAB+ dzieci