Polskie Radio
Section05

czas wolny

Rodzinny sposób na redukcję stresu

W stresujących dla nas momentach szukamy sposobu na wyciszenie się. Jedni zaczynają uprawiać np. jogę, podczas gdy inni wolą udać się na spacer do lasu, gdzie można się zrelaksować i pomyśleć w ciszy. Nic zatem dziwnego, że lasoterapia zyskuje popularność od dłuższego czasu. Dlaczego tak jest? Opowie o tym gość audycji, dr Katarzyna Simonienko, psychiatra i certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Proste sposoby na poprawę zdrowia i urody

Wiosna to czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Można powiedzieć, że to samo dzieje się wtedy z nami. Pierwsze promyki słońca sprawiają, że mamy więcej energii, a nasze samopoczucie staje się lepsze. Jest to zatem idealny czas, aby pomyśleć o sobie i podkreślić swoją urodę i zdrowie. Jak przekonują nas do tego goście audycji: Elżbieta Ruman, autorka książki o sposobach dbania o urodę; Anna  Chomiak, instagramerka oraz Emilia Szota – mama i aktywistka, nie trzeba wcale wydawać majątku na specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych. Wystarczy, że podejdziemy do tego tematu z innej strony, a dokładniej mówiąc, od wewnątrz.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dieta kosmetyki

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza

Codzienny wysiłek fizyczny niezbędny dla naszego zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że także w czasie pandemii sport jest ważny, i niezbędny dla właściwego funkcjonowania - fizycznego i psychicznego. Tymczasem jak wynika z badań WHO - ponad 25 procent dorosłych i blisko 80 procent młodzieży, rusza się zbyt mało. Zalecaną dawką ruchu jest 2,5 do 5 godzin aktywności fizycznej tygodniowo. Dlaczego rezygnujemy z wysiłku fizycznego? Czy wystarczającą wymówką może być ograniczony dostęp do siłowni?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan pandemia aktywność fizyczna Anna Depczyńska

"Rodzina pod żaglami". Tylko dla kobiet

Święto kobiet wymyślili już starożytni Rzymianie. Matronalia obchodzono 1 marca, były świętem zamężnych kobiet (matron), które szły wtedy  do gaju przy świątyni  Junony, składały bogini kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim. W  XX wieku do pomysłu  Dnia Kobiet  wróciły partie socjalistyczne. W ZSRR 8 marca stał nawet się świętem państwowym - wolnym od pracy. 
Zobacz więcej na temat:  żeglarstwo podróże