Polskie Radio
Section05
dezinformacja

Polskie specsłużby walczą z rosyjską dezinformacją i manipulacjami historycznymi

Służby specjalne zidentyfikowały szereg działań propagandowych Rosji wymierzonych między innymi w polskie interesy. Funkcjonariusze przebadali działania rosyjskiej propagandy realizowane przy okazji obchodów zakończenia II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja propaganda Rosja Kreml Stanisław Żaryn służby specjalne pakt Ribbentrop-Mołotow historia Polski II wojna światowa fake news

"Ta taktyka nie zadziała w Polsce". Mosbacher krytykuje chińską propagandę

"Fałszywe konta, kiepski język polski, nieprawdziwe chińskie narracje. To wszystko można znaleźć na profilu ambasadora Liu Guangyuan i pod moim wczorajszym tweetem o Chinach" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, podając przykłady tzw. troll-kont. Jak dodała, "ta nieudolna taktyka nie zadziała w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Chiny propaganda dezinformacja twitter Georgette Mosbacher koronawirus

"Władze ukrywały to przez długi czas". Politolog o działaniach Chin ws. COVID-19

- Koronawirus narodził się w Chinach, a władze tego państwa przez długi czas to ukrywały. Teraz wirus najmocniej uderza w Stany Zjednoczone. Nie dziwnego więc, że Donald Trump wskazuje Chiny jako głównego odpowiedzialnego za tę sytuację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 dezinformacja Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24 POLSKA

Szef MON: nie można się łudzić, że akcje dezinformacyjne się nie powtórzą

Nie można się łudzić, że nie powtórzą się operacje dezinformacyjne, wojskowi specjaliści dbają o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, ale jej użytkownicy powinni wybierać sprawdzone źródła informacji – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do zagrożeń informacyjnych towarzyszących także pandemii.
Zobacz więcej na temat:  fake news dezinformacja Mariusz Błaszczak wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej

NASZ WYWIAD Chińska propaganda i dezinformacja - to dopiero początek. Ekspert o tym, jak należy z nią walczyć: trzeba inwestować w analityków, think tanki zajmujące się Chinami, nie tylko Rosją

- Chińska propaganda i dezinformacja jest dla nas trudniejsza do przeanalizowania niż rosyjska. W Polsce powinny być zainwestowane w tę kwestię większe nakłady. Potrzebne są granty naukowe, projekty badawcze, finansowanie prac analityków, zajmujących się dezinformacją. Chodzi o prowadzenie badań, analizę bieżących wydarzeń, ale i edukowanie społeczeństwa - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Olgierd Syczewski z Center for European Policy Analysis.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny propaganda dezinformacja koronawirus

ANALIZA Rosja ociepla wizerunek Nord Stream 2. Kreml rozpoczyna akcję propagandową

- Rosja ruszyła z kampanią ocieplającą wizerunek Nord Stream 2 - stara się przekonać społeczeństwa zachodnie, że ma same zalety, nawet dla tych państw, których interesom de facto szkodzi. Nord Stream 2 AG opłacił raport chwalący projekt gazociągu m.in. jako "narzędzie obniżki cen dostaw gazu do Polski" - informuje portal biznesalert.pl. Pewne jest, że to dopiero początek akcji propagandowej, Rosja wykorzystuje pandemię, by uzyskać od Zachodu korzyści gospodarcze, zwolnienie od sankcji - zaznaczają eksperci w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 LNG Rosja Niemcy koronawirus dezinformacja infografika ANALIZA ŚWIAT

Atak na stronę Akademii Sztuki Wojennej. Żaryn: Polska celem złożonej operacji dezinformacyjnej

- Operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Polskę -  poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn po ataku na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej. Dodał, że sprawą zajmują się odpowiednie służby.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko armia służby i bezpieczeństwo Rosja cyberbezpieczeństwo POLSKA Stanisław Żaryn fake news dezinformacja

Rosja atakuje dezinformacją. W dobie pandemii fake newsy jeszcze groźniejsze

"W dobie koronawirusa Polska jest celem brutalnej i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i dezinformacyjnej" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak wskazuje, te ataki, których źródłem jest Kreml, mają destabilizować sytuację w naszym kraju i wpisują się w stałe działania propagandowe Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo fake news cyberbezpieczeństwo dezinformacja

Wojna informacyjna w dobie epidemii. Dr Piasecki: chodzi o chaos i obniżenie zdolności reakcji

- Z perspektywy rosyjskich operacji wpływu społeczeństwo, które jest zagrożone, zmęczone przestrzeganiem koniecznych obostrzeń, w którym nagle pojawiło się wysokie bezrobocie i które z czasu prosperity nagle musi przejść w czas zaciskania pasa jest bezcennym materiałem - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 dr Bolesław Piasecki z Katedry Służb Specjalnych Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Koronawirus w Polsce epidemia służby specjalne dezinformacja

Walka z dezinformacją. Ministrowie obrony NATO wezmą udział w wideokonferencji

Strategia obrony i odstraszania NATO oraz walka z dezinformacją w czasie pandemii koronawirusa to główne tematy wideokonferencji ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (początek ok. godz. 15). Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że w konferencji wezmą też udział ministrowie obrony Finlandii i Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska NATO Jens Stoltenberg wirus pandemia epidemia COVID-19 dezinformacja Europa Beata Płomecka ŚWIAT infografika