Polskie Radio
Section05
dezinformacja

ANALIZA Rosja ociepla wizerunek Nord Stream 2. Kreml rozpoczyna akcję propagandową

- Rosja ruszyła z kampanią ocieplającą wizerunek Nord Stream 2 - stara się przekonać społeczeństwa zachodnie, że ma same zalety, nawet dla tych państw, których interesom de facto szkodzi. Nord Stream 2 AG opłacił raport chwalący projekt gazociągu m.in. jako "narzędzie obniżki cen dostaw gazu do Polski" - informuje portal biznesalert.pl. Pewne jest, że to dopiero początek akcji propagandowej, Rosja wykorzystuje pandemię, by uzyskać od Zachodu korzyści gospodarcze, zwolnienie od sankcji - zaznaczają eksperci w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 LNG Rosja Niemcy koronawirus dezinformacja infografika ANALIZA ŚWIAT

Atak na stronę Akademii Sztuki Wojennej. Żaryn: Polska celem złożonej operacji dezinformacyjnej

- Operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Polskę -  poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn po ataku na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej. Dodał, że sprawą zajmują się odpowiednie służby.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko armia służby i bezpieczeństwo Rosja cyberbezpieczeństwo POLSKA Stanisław Żaryn fake news dezinformacja

Rosja atakuje dezinformacją. W dobie pandemii fake newsy jeszcze groźniejsze

"W dobie koronawirusa Polska jest celem brutalnej i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i dezinformacyjnej" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak wskazuje, te ataki, których źródłem jest Kreml, mają destabilizować sytuację w naszym kraju i wpisują się w stałe działania propagandowe Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo fake news cyberbezpieczeństwo dezinformacja

Wojna informacyjna w dobie epidemii. Dr Piasecki: chodzi o chaos i obniżenie zdolności reakcji

- Z perspektywy rosyjskich operacji wpływu społeczeństwo, które jest zagrożone, zmęczone przestrzeganiem koniecznych obostrzeń, w którym nagle pojawiło się wysokie bezrobocie i które z czasu prosperity nagle musi przejść w czas zaciskania pasa jest bezcennym materiałem - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 dr Bolesław Piasecki z Katedry Służb Specjalnych Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Koronawirus w Polsce epidemia służby specjalne dezinformacja

Walka z dezinformacją. Ministrowie obrony NATO wezmą udział w wideokonferencji

Strategia obrony i odstraszania NATO oraz walka z dezinformacją w czasie pandemii koronawirusa to główne tematy wideokonferencji ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (początek ok. godz. 15). Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że w konferencji wezmą też udział ministrowie obrony Finlandii i Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska NATO Jens Stoltenberg wirus pandemia epidemia COVID-19 dezinformacja Europa Beata Płomecka ŚWIAT infografika

Stanisław Żaryn: Polska konsekwentnie sprzeciwia się dezinformacyjnym działaniom Rosji

- Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i działań propagandowych Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji kryzysu związanego z pandemią, mamy do czynienia z mocnym zintensyfikowaniem działań rosyjskich - mówi w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dezinformacja służby specjalne Stanisław Żaryn

Walka z rosyjską dezinformacją i propagandą. Apel Anny Fotygi do szefa dyplomacji UE

Europoseł Anna Fotyga zaapelowała o powiększenie unijnej grupy do walki z dezinformacją i propagandą ze strony Rosji. Polska deputowana napisała w tej sprawie do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Argumentowała, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa jest wykorzystywany przez przeciwników Zachodu, którzy nasilają akcje propagandowe i dezinformacyjne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Anna Fotyga Rosja dezinformacja dyplomacja Europa

NASZ WYWIAD "From Russia with Love" i fala fake newsów. Kreml chce obniżyć status Polski, skłócić Zachód

- Fake news głoszący, że Polska nie pozwoliła na przelot transportu medycznego do Włoch lub informacje o rzekomym ”roznoszeniu” przez wojska USA wirusa podczas ćwiczeń Defender 20 są zgodne z polityczną agendą Kremla. Atak informacyjny na proces zwiększania zdolności bojowych wschodniej flanki NATO lub próba obniżenia statusu Polski jako wzoru integracji z Zachodem dla krajów byłego ZSRR to cele dezinformacyjne Federacji Rosyjskiej od dłuższego czasu - komentuje Olgierd Syczewski, ekspert amerykańskiego think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Kreml dezinformacja propaganda