Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

Rynek dzieł sztuki i poszukiwanie zagrabionych dóbr polskiej kultury

– Poszukiwanie prac, które zostały wywiezione z Polski  w czasie wojny, jest niezwykle trudną materią – powiedział Robert Swaczyński z "Gazety Polskiej Codziennie". W najnowszej odsłonie audycji „Kulisy Spraw” rozmowa na temat rynku dzieł sztuki, a także prób odzyskiwania zrabowanych w czasie II wojny światowej dóbr polskiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo KULTURA dzieła sztuki SZTUKA

Juliusz Windorbski: od widma upadku do rynkowego sukcesu

Juliusz Windorbski, gość audycji "Ludzie gospodarki" w Polskim Radiu 24, jest prezesem największego w Polsce domu aukcyjnego DESA Unicum. Pod jego kierownictwem od 2003 roku, DESA Unicum z podupadającej firmy przeszła do stanu kwitnącego i w ciągu zaledwie kilku lat stała się największym domem aukcyjnym na polskim rynku sztuki. Posiada w nim 60% udziału, organizuje około 70 aukcji w roku.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Aleksandra Tycner

Kolekcja Czartoryskich. "Jedna z największych na świecie"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich w 2016 roku. Zdaniem wicepremiera rząd nabywając kolekcję zabezpieczył interes państwa, a zakupu chciał też dokonać poprzedni rząd. O kolekcji Czartoryskich mówił w audycji Utracone, Odzyskane członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich Maciej Radziwiłł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki Magdalena Ogórek historia Polski

"Zakup kolekcji Czartoryskich był zgodny z prawem"

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. zakupu kolekcji obrazów należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich. - To bulwersujące odpowiada wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Polskim Radiu 24 rozmowy z Pauliną Florjanowicz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz historyk sztuki dr Magdaleną Ogórek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Magdalena Ogórek Leonardo da Vinci dzieła sztuki

Magdalena Ogórek o grabieży polskich dzieł sztuki

– Polska restytucja dóbr jest w stanie opłakanym, ponieważ temat był traktowany po macoszemu. W Wiedniu trafiłam na "Walkę karnawału z postem" Petera Bruegla, pamiętając, że takie dzieło było w Krakowie. Zaczęłam szukać i trafiłam na niezwykłą historię. Otto von Wächter, gubernator dystryktów krakowskiego i galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa, zrabował mnóstwo polskich dóbr kultury. Bardzo ważnych dla Polaków i bardzo wartościowych – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Magdalena Ogórek, autorka książki "Lista Wächtera".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieła sztuki Magdalena Ogórek Kraków II wojna światowa Niemcy III Rzesza