X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

"Zakup kolekcji Czartoryskich był zgodny z prawem"

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. zakupu kolekcji obrazów należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich. - To bulwersujące odpowiada wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Polskim Radiu 24 rozmowy z Pauliną Florjanowicz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz historyk sztuki dr Magdaleną Ogórek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Magdalena Ogórek Leonardo da Vinci dzieła sztuki

Magdalena Ogórek o grabieży polskich dzieł sztuki

– Polska restytucja dóbr jest w stanie opłakanym, ponieważ temat był traktowany po macoszemu. W Wiedniu trafiłam na "Walkę karnawału z postem" Petera Bruegla, pamiętając, że takie dzieło było w Krakowie. Zaczęłam szukać i trafiłam na niezwykłą historię. Otto von Wächter, gubernator dystryktów krakowskiego i galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa, zrabował mnóstwo polskich dóbr kultury. Bardzo ważnych dla Polaków i bardzo wartościowych – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Magdalena Ogórek, autorka książki "Lista Wächtera".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieła sztuki Magdalena Ogórek Kraków II wojna światowa Niemcy III Rzesza

"Taniec wśród mieczów" Siemiradzkiego nie wróci do Polski

Londyński dom aukcyjny Sotheby's zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagała się od domu aukcyjnego podania danych właściciela tego dzieła. O obrazie Siemiradzkiego mówił w audycji Utracone, Odzyskane Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Niemcy dzieła sztuki

Ponad cztery miliony złotych za obraz Wyspiańskiego. Rekord!

4 366 000 zł zapłacono za pracę Stanisława Wyspiańskiego „Macierzyństwo”. To obecnie najdrożej sprzedany na aukcji polski obraz. Pobił rekord z czerwca tego roku, kiedy za pracę Jana Matejki „Zabicie Wapowskiego” zapłacono 3,7 mln zł. Gościem audycji Utracone, odzyskane była Agata Szkup – dyrektor sprzedaży DESA Unicum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Wyspiański Magdalena Ogórek malarstwo Młoda Polska dzieła sztuki

Kolejny utracony podczas wojny obraz wraca do Polski

Obraz "Ulica wraz z ruiną zamku" Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i przedstawiciele FBI przekazali na ręce szefa resortu kultury Piotra Glińskiego utracone podczas II wojny światowej dzieło. Obraz trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Magdaleny Ogórek, historyk sztuki, autorki audycji Utracone, Odzyskane na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sprzedaż obrazu Siemiradzkiego wstrzymana. Sukces MKiDN

W sprawie obrazu „Taniec wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego zostało wszczęte prokuratorskie śledztwo, strona polska będzie teraz starała się dzieło odzyskać dla skarbu państwa - poinformował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński. XIX-wieczny obraz został miał być we wtorek licytowany w londyńskim domu aukcyjnym „Sotheby’s”. W Polskim Radiu 24 komentarz Elżbiety Rogowskiej z Wydziału Strat Wojennych MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki II wojna światowa