Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

"Kwadratura kultury". Konserwacja sztuki współczesnej

Aby dzieła sztuki mogły cieszyć następne pokolenia, należy o nie dbać odpowiednio je konserwując. W przypadku okazów sztuki współczesnej - rzeźb czy obrazów - paradoksalnie może być to trudniejsze, bo niektórzy artyści nie przywiązywali zbyt wielkiej wagi do trwałości swoich prac. O tym, jak je ratować, w "Kwadraturze kultury" w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Iwona Szmelter, konserwator z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieła sztuki rzeźba Alina Szapocznikow Monika Małkowska

Rezolucja w sprawie dzieł sztuki zagrabionych podczas wojen

Parlament Europejski poparł rezolucję w sprawie dzieł sztuki zagrabionych podczas wojen. Europosłowie wezwali Komisję Europejską, by stworzyła narzędzia pozwalające na odzyskiwanie takich dzieł. A jak wygląda proces odzyskiwania utraconych dzieł w Polsce? W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jolantą Miśkowiec z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polska odzyskała zrabowane starożytne naczynie

Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciło greckie naczynie z IV wieku przed naszą erą, zrabowane w czasie drugiej wojny światowej. Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział podczas uroczystości przekazania naczynia, że jest to pierwszy zabytek archeologiczny, odzyskany w ramach akcji poszukiwania dzieł sztuki, zrabowanych w czasie wojny.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA KULTURA HISTORIA SZTUKA

Rynek dzieł sztuki i poszukiwanie zagrabionych dóbr polskiej kultury

– Poszukiwanie prac, które zostały wywiezione z Polski  w czasie wojny, jest niezwykle trudną materią – powiedział Robert Swaczyński z "Gazety Polskiej Codziennie". W najnowszej odsłonie audycji „Kulisy Spraw” rozmowa na temat rynku dzieł sztuki, a także prób odzyskiwania zrabowanych w czasie II wojny światowej dóbr polskiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo KULTURA dzieła sztuki SZTUKA