Polskie Radio
Section05
elektronika

Iwona Skv: moja nadchodząca płyta to mój flirt z różnymi gatunkami muzyki elektronicznej [WIDEO]

Za artystycznym pseudonimem Iwona Skv skrywa się Iwona Skwarek, połowa elektronicznego duetu Rebeka. Singiel "Haiku" zapowiada jej solową płytę, którą usłyszymy już w czerwcu. W rozmowie z Ulą Kaczyńską Iwona przyznaje, że ta płyta to jej flirt z różnymi gatunkami muzyki elektronicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Ula Kaczyńska Iwona Skv Alternatywa elektronika Rebeka pokolenie z millenialsi

"Szpotański i spółka". Reportaż o pionierze polskiego przemysłu elektrotechnicznego [POSŁUCHAJ]

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie, następnie w latach 1910-1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911-1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Urszula Żółtowska-Tomaszewska Kazimierz Szpotański elektronika pr poleca

Paweł Stachowiak z Siema Ziemia: wykonaliśmy ogrom pracy, żeby to nie brzmiało "po polsku"

- Siema Ziemia różni się od innych zespołów, w których brałem udział, systemem produkcyjnym. Większość zespołów nie skupia się nad brzmieniem całości, a tutaj wykonaliśmy naprawdę ogromną pracę, żeby to brzmiało tak masywnie. Nie chcę tu nikogo obrażać, ale żeby to nie brzmiało, w cudzysłowie, po polsku - mówił basista Paweł "Wuja HZG" Stachowiak przed koncertem grupy Siema Ziemia w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Siema Ziemia koncert Roch Siciński Dwójka MUZYKA KULTURA elektronika muzyka elektroniczna Paweł Stachowiak

"Paradoks litu". Wydobycie surowca niezbędnego dla "zielonej energetyki" szkodzi przyrodzie

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś "białym złotem",  zużywa zaś olbrzymie ilości wody oraz zanieczyszcza środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA geologia elektronika elektrośmieci Chiny ekologia infrastruktura ŚWIAT