Polskie Radio
Section05
Eurowizja 2024

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki 2024. Magda Mikołajczuk i Marcin Kusy o zasłużonych dla kultury

Święto Muzyki i Plastyki to wyjątkowa okazja do świętowania bogactwa polskiej kultury. Dorobek naszych artystów jest znany i doceniany na całym świecie. Dziennikarze Programu 1 - Magda Mikołajczuk i Marcin Kusy - przypomnieli wybranych twórców, zasłużonych dla kultury. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Magda Mikołajczuk Marcin Kusy dziedzictwo narodowe SZTUKA Wojciech Kostrzewa Ewa Juszkiewicz malarstwo

Eurowizja 2024. Szwajcaria wygrała konkurs. Finałowy koncert Eurowizji [ZOBACZ WIDEO]

Sporo emocji towarzyszyło 68. Konkursowi Piosenki Eurowizji. W finałowym koncercie zaprezentowano 25 piosenek, choć kilka godzin przed koncertem była mowa o rywalizacji 26 utworów. Stało się tak po zdyskwalifikowaniu holenderskiego wokalisty Joosta Kleina. Ostatecznie najwięcej głosów (po zsumowaniu punktów od jurorów i widzów) uzyskała Szwajcaria. Za nią znalazły się Chorwacja i Ukraina. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja EBU Szwecja konkurs TVP koncert Polskie Radio koncerty Joost Klein

Skandal tuż przed finałem. Holandia wykluczona z Eurowizji

Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Szwecja Holandia Izrael Belgia Eurowizja MUZYKA konkurs EBU koncert TVP koncerty Polskie Radio Joost Klein

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja EBU TVP Polskie Radio MUZYKA koncerty konkurs Belgia Izrael ABBA Szwecja Irlandia Chorwacja

Eurowizja 2024 w Malmö pełna emocji. Drugi półfinał - wyniki [WIDEO]

Z drugiego półfinału Eurowizji 2024 przeszły reprezentacje (podane w kolejności losowej): Łotwy, Austrii, Holandii, Norwegii, Izraela, Grecji , Estonii, Szwajcarii, Gruzji i Armenii. Reprezentacje tych krajów zobaczymy jeszcze w sobotnim finale. Odpadły z dalszej walki: Malta, Albania, Czechy, Dania, San Marino i Belgia. Szczegółowe wyniki głosów widzów z pierwszego i drugiego półfinału poznamy dopiero po sobotnim finale Eurowizji 2024.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Szwecja koncert MUZYKA EBU TVP Polskie Radio konkurs

Eurowizja 2024. Drugi półfinał pełen emocji. Kolejne kraje walczą w Eurowizji

Taneczna propozycja Austrii, elektroniczne kompozycje Danii czy Hiszpanii lub ludowe dźwięki Armenii? A może rockowa propozycja z San Marino albo ballada z Francji? Kto zwycięży w drugim półfinale Eurowizji 2024? To będzie wiadomo w czwartkowy wieczór. O awans do sobotniego finału Eurowizji 2024 ubiega się szesnastu wokalistów; przejdzie tylko dziesięcioro. Uczestnicy drugiego półfinału, podobnie jak pierwszego, który odbył się we wtorek, poznają szczegółowe wyniki dopiero po finale. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Szwecja EBU TVP Polskie Radio konkurs MUZYKA

Eurowizja nie dla Luny. Polska poza finałem. Luna dała z siebie wszystko. Komentarze po opadnięciu Polski z Eurowizji

Dopiero w noc z soboty na niedzielę poznamy szczegółowe wyniki głosowania widzów w półfinałach i finale Eurowizji 2024. Pięć lat temu tylko trzech głosów zabrakło zespołowi Tulia, by trafić do finału konkursu, a rok temu Blanka, która miała według prognoz nie przejść do finału - zajęła trzecią lokatę w półfinale. Poniżej pierwsze komentarze po pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja EBU TVP Polskie Radio Szwecja Luna konkurs MUZYKA

Eurowizja 2024. Polska nie przeszła do finału konkursu

Serbia, Portugalia, Słowenia, Ukraina, Litwa, Finlandia, Cypr, Chorwacja, Irlandia oraz Luksemburg - te kraje zakwalifikowały się do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. (Przedstawiona kolejność jest losowa; szczegółowe wyniki poznamy po sobotnim finale). Z pierwszego półfinału nie przeszły - poza Polską - także Islandia, Mołdawia, Azerbejdżan i Australia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Szwecja Luna EBU TVP Polskie Radio konkurs MUZYKA

Eurowizja 2024. Szanse Polski w konkursie. Jak zaprezentuje się Luna?

Biała i czarna wieża, które nabierają kolorów i krążą po scenie. Luna w czerwonym kombinezonie, pod którym jest w białej, balowej sukni, by wreszcie pojawić się w biało-czerwonym stroju. Tancerze jako szachowe figury; poza białą i czarną - również postać w czerwonym stroju. W finałowych momentach wystrzały pirotechniki i pokaz ledowych świateł. Tak zapowiada się występ polskiej reprezentantki na Eurowizji 2024. Polska ekipa liczy, że Luna znajdzie się w finale, a tam uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce. To plan minimum dla Polski na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Szwecja MUZYKA EBU TVP Polskie Radio Luna

Eurowizja 2024. Kiedy i gdzie oglądać? Kiedy wystąpi Luna? Jak głosować? [WIDEO]

Luna podczas 68. Konkursu Piosenki Eurowizji wylosowała miejsce w pierwszym z dwóch półfinałów. To już dziś, we wtorek 7 maja. Kolejny półfinał - w czwartek 9 maja 2024 roku. Polska będzie rywalizować z czternastoma innymi krajami o udział w sobotnim finale. Kto jest największym konkurentem Polski na Eurowizji? Czy Polska ma szanse na finał Eurowizji? I wreszcie: kto wygra Eurowizję 2024? Posłuchaj wszystkich utworów dzisiejszego, pierwszego półfinału. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU MUZYKA Eurowizja Szwecja EBU TVP Polskie Radio koncert

Eurowizja 2024. Oczekiwania i kontrowersje. Co zaszokuje nas w tym roku?

Fiński wokalista w samej bieliźnie, niebinarni muzycy z Irlandii i Szwajcarii oraz antyizraelskie bojkoty po ostatnich działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. To tylko niektóre tematów protestów, jakie towarzyszą Eurowizji 2024. W szwedzkim Malmö - czyli mieście tegorocznych koncertów półfinałowych (we wtorek i czwartek) i sobotniego, finałowego wieczoru - jest mnóstwo funkcjonariuszy, którzy pilnują porządku na ulicach i w obiektach. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Luna MUZYKA Szwecja LGBT LGBTQ+ Izrael EBU