Polskie Radio
Section05

film polski

"W nich cała nadzieja” - jak zrobić film science fiction w Polsce? Liczy się pomysł

Film Piotra Biedronia "W nich cała nadzieja" przenosi nas do postapokaliptycznej rzeczywistości. Mówi o samotności, poruszając ważne wątki. - Chcieliśmy pokazać, kilka ważnych tematów. Pojawia się problem związany z globalnym ociepleniem, a także z rozwojem sztucznej inteligencji - mówi reżyser w Czwórce. - To także temat, który kiedyś były fikcją, czyli uchodźcy klimatyczni. Wszystkie te zagadnienia udało się zawrzeć w niskobudżetowej produkcji.
Zobacz więcej na temat:  kino Magdalena Wieczorek Czwórka Adam Smolarek science-fiction Piotr Biedroń

"W kinie familijnym najważniejsza jest wielopokoleniowość" - Magda Nieć "O psie, który jeździł koleją"

"O psie, który jeździł koleją" to debiutancki film Magdaleny Nieć. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o pracy nad tym filmem, o roli psa Lambo i o wymiarze międzypokoleniowym polskiego kina familijnego. Film został nagrodzony Złotymi Lwiątkami, nagrodą im. Janusza Korczaka na FPFF w Gdyni oraz nagrodą dla najlepszego filmu dla dzieci i młodzieży na 10. MFF Młode Horyzonty. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci Kulturalna strefa radio dla dzieci Martyna Chuderska

Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach

- Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - mówiła w Dwójce reżyserka Aneta Kopacz.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny dokument Warszawa cmentarz Powązki Kalina Jędrusik Gustaw Holoubek Stare Powązki Dwójka Paweł Siwek Aneta Kopacz

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Śmierć legendy przedwojennej Polski

"Rosjanie nadjechali i zaczęli strzelać. Dołęga dostał w klatkę piersiową" – tak okoliczności śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego opisywał naoczny świadek. Dzisiaj mija 45 lat od sprowadzenia prochów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do Polski i złożenia ich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz pisarz Znachor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP literatura polska

Krzysztof Zanussi: kino poważne ma swoją publiczność

Krzysztof Zanussi podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Aktualnie reżyser dużo podróżuje po Polsce w związku z najnowszym filmem pt. "Liczba doskonała". W Programie 1 Polskiego Radia opowiedział o swoich dotychczasowych filmach oraz o wyzwaniach stojących przed światem. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Krzysztof Zanussi Martyna Podolska KULTURA EnergaCAMERIMAGE