Polskie Radio
Section05
zasiłek macierzyński

Nowe zasady rozliczania świadczeń chorobowych. Co się zmieni?

Nowy rok to nie tylko zmiany w prawie podatkowym czy drogowym. Zmieniają się także przepisy związane ze świadczeniami chorobowymi. Przede wszystkim to nowe zasady naliczania okresów zasiłkowych, skrócenie czasu, w którym można pobierać zasiłek po zwolnieniu z pracy, zmiana regulacji dotyczących zaległości składkowych.
Zobacz więcej na temat:  zwolnienie ZUS pracodawcy pracownik społeczeństwo zasiłek zasiłek macierzyński

Eksperci: KPO daje szansę na stworzenie wielu miejsc pracy w innowacyjnych branżach

To, że pieniędzy pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy przyczynią się do powstania 50 tys. miejsc pracy jest absolutnie realne. Trzeba jednak zadbać o to, żeby były to miejsca trwałe a przede wszystkim odnoszące się do nowoczesnych technologii. Z pewnością stanie się to w energetyce, ale praca dobrej jakości jest wyzwaniem dla całej gospodarki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej i Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pomoc zasiłek macierzyński rodzice ZUS Koronawirus w Polsce dzieci

Maląg: zależy nam, żeby nowelizacja ws. zasiłków macierzyńskich weszła w życie jak najszybciej

- Przyjęta przez Sejm zmiana zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego jest korzystna dla pracowników, w tym kobiet pobierających zasiłki macierzyńskie. Zależy nam, żeby nowelizacja weszła w życie jak najszybciej – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  Marlena Maląg Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zasiłek zasiłek macierzyński Sejm POLSKA pandemia tarcza antykryzysowa

Prezes ZUS: za okres kwarantanny też przysługuje zasiłek chorobowy

Do koronawirusa przygotowujemy się nie tylko od strony medycznej, ale także od strony opieki socjalno-prawnej. Na stronie ZUS zamieszczamy informacje dotyczące prawa do świadczeń. Została też przygotowana specjalna ustawa regulująca kwestie pracownicze – mówiła w programie "Rządy Pieniądza" w PR24, prezes Zakładu Ubezpieczeń społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  ZUS koronawirus zasiłek macierzyński zasiłek emerytura Anna Grabowska GOSPODARKA

PORADNIK dla mam: ich prawa w pracy, świadczenia, programy

Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży i po urodzeniu dziecka, z jakiego wsparcia może korzystać świeżo upieczona mama, jaki urlop jej przysługuj, z jakich programów społecznych korzysta rodzina z dziećmi, jakie ma ulgi podatkowe, odpowiedzi na te pytania zawiera przewodnik opublikowany na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  finanse dziecko zasiłek macierzyński Rodzina 500+ urlop wychowawczy alimenty Karta dużej rodziny