Polskie Radio
Section05
firma

Wyższe podatki dla zagranicznych firm działających w Polsce? Badania nie pozostawiają złudzeń, Polacy są "za"

Ponad 44 proc. Polaków chce, żeby zagraniczne firmy działające w Polsce płaciły wyższe podatki niż przedsiębiorstwa z polskim kapitałem - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research. 73,1 proc. z nich uważa, że więcej powinny płacić wszystkie obce firmy, 20,8 proc. wskazało na firmy spoza UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki firma badania finanse publiczne Unia Europejska

Trzaskowski sprzedał firmę taksówkową MPT. Lichocka: to jest zrobione w sposób absolutnie nietransparentny

Posłanka PiS Joanna Lichocka zarzuca brak przejrzystości przy sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego przez władze Warszawy. Istniejącą od 70 lat korporację taksówkarską przejęła firma iTaxi. W rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że "Warszawiacy powinni wiedzieć, za jaką cenę kupuje się najstarszą firmę w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski Warszawa Joanna Lichocka firma sprzedaż społeczeństwo

Coraz lepsze dane z przedsiębiorstw: rosną przychody, inwestycje, rentowność. Kłopoty ma nadal gastronomia i hotele

Wraz ze zmniejszeniem liczby zachorowań na koronawirusa, poprawia się sytuacja firm produkcyjnych i usługowych. Jak informuje GUS, w I półroczu 2021 r. przychody przedsiębiorstw niefinansowych wzrosły o 19,7 proc. w ujęciu rocznym. Koszty ich uzyskania wzrosły o 16,2 proc. O 7,9 proc. wzrosły również nakłady inwestycyjne. Rośnie też rentowność. Kłopoty odczuwają jednak nadal gastronomia i hotele.
Zobacz więcej na temat:  firma usługi finansowe Koronawirus w Polsce

Eksperci: zatrudnienie i wynagrodzenia jeszcze rosną, ale jesteśmy na granicy przegrzania gospodarki

Z satysfakcją notujemy kolejne dane GUS o wzroście zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jednak procesy te już się raczej stabilizują. Jesteśmy bowiem na granicy przegrzania gospodarki i musimy być czujni, bo natychmiast, jedną decyzją nie da się tego procesu wyhamować - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce firma inflacja zatrudnienie wynagrodzenia

W sierpniu wzrosły inwestycje i optymizm przedsiębiorców. Tak wynika z danych PIE i BGK

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł w sierpniu o kolejne 3,9 pkt., a jego poziom wynosi obecnie 110,9 pkt. Oznacza to kontynuację ożywienia oraz wskazuje na wyraźną przewagę pozytywnych nastrojów przedsiębiorców – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) opracowuje wskaźnik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK pkb Koronawirus w Polsce firma pracodawcy inflacja

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda społeczeństwo praca Rosja firma robot sztuczna inteligencja pracownik

"E-zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii". ZUS stawia na elektronizację

Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. ZUS zdecydowanie postawił na elektronizację i automatyzację - twierdzi rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  ZUS GOSPODARKA składki na ubezpieczenie zus składki firma Koronawirus w Polsce

POLSKI ŁAD "Reformujemy system podatkowy, aby pomagać młodym przedsiębiorcom wejść na rynek". Olga Semeniuk o Polskim Ładzie

- Polski Ład wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, których miesięczne przychody nie przekraczają 6 tysięcy złotych. Tak naprawdę nowe zadania podatkowe stawiamy tylko przed tymi, którzy zarabiają dużo i mają duże obroty - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki firma przedsiębiorca przedsiębiorstwo Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju społeczeństwo POLSKA