Polskie Radio
Section05
firma

Ukraińcy na rynku pracy. Nowe dane ZUS

W Polsce pracuje ponad 755 tys. obywateli Ukrainy; najwięcej na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej osób z ukraińskim paszportem podjęło zatrudnienie będąc w wieku 30-39 lat. Najczęściej wybierają pracę w obszarze usług administrowania i działalności wspierającej, a także w przetwórstwie przemysłowym, w budownictwie oraz w transporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca firma Ukraina zatrudnienie pracownik rynek pracy ZUS

"Lista wstydu" po dwóch latach wojny. Biznes światowych firm

Od początku inwazji na Ukrainę ponad tysiąc firm z całego świata ogłosiło publicznie, że dobrowolnie ogranicza działalność w Rosji w stopniu wykraczającym poza absolutne minimum wymagane prawnie na mocy sankcji międzynarodowych. Niektóre firmy nadal jednak niezłomnie prowadzą działalność w Rosji. Ich wykaz systematycznie publikuje Jeffrey Sonnenfeld i jego zespół ekspertów, pracowników naukowych i studentów w Yale Chief Executive Leadership Institute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje Rosja firma biznes wojna 2024

Rosną koszty zatrudnienia. Czy nowoczesne technologie będą odpowiedzią na to wyzwanie?

Niemal trzy razy więcej przedsiębiorców wskazywało na wzrost kosztów zatrudnienia w 2023 r. w porównaniu z 2020 r. (odpowiednio 92 proc. i 33 proc.) - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ocenie analityków, jedną ze strategii radzenia sobie ze wzrostem kosztów pracowniczych może być wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zatrudnienie płaca minimalna koszty technologie