Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

Dźwięki syren i wirtualna akcja Żonkile. Warszawa oddała hołd powstańcom z getta

Dźwiękiem syren w południe, wirtualną akcją Żonkile oraz złożeniem kwiatów w miejscach związanych z walkami uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z powodu epidemii nie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie getto warszawskie II wojna światowa Żydzi historia Polski Holokaust Warszawa okupacja niemiecka III Rzesza pamięć POLSKA

"Walka o życie i ludzką godność". Naczelny Rabin Polski o powstaniu w getcie warszawskim

- Powstanie w getcie warszawskim, którego 77. rocznicą obchodzimy, było walką o życie i ludzką godność. Jego bohaterowie pokazali, że człowiek mimo zewnętrznego zniewolenia do końca może pozostać wewnętrznie wolny - powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Joseph Schudrich.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Holokaust Żydzi historia Polski II wojna światowa getto warszawskie POLSKA

WarszeMuzik. Festiwal na przedwojennych podwórkach

- Polska muzyka i jej wykonawstwo od lat stoją pod znakiem Fryderyka Chopina. Mieczysław Weiberg znajduje się na dole listy polskich kompozytorów, których twórczość gości w salach koncertowych i na płytach. Z tej jego nieobecności w przestrzeni miasta, w którym się urodził i tworzył zrodził się festiwal WarszeMuzik – mówił w Dwójce Tymoteusz Bies.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie koncerty KULTURA MUZYKA Bartosz Panek

WarszeMuzik. Anna Karpowicz: zaczęło się od buntu

- Gdy zaczęłam się trochę zajmować muzyką Mieczysława Wajnberga, kolega podpowiedział mi, żebym przeszła się na ul. Żelazną 66. Spotkanie z tym domem sprawiło, że obudził się we mnie nastoletni bunt i postanowiłam, że trzeba "wjechać" w to zrujnowane podwórko - mówiła w Dwójce kuratorka trzeciej odsłony festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie MUZYKA KULTURA Warszawa Tomasz Obertyn Marek Bracha

77. rocznica likwidacji getta warszawskiego. Marsz Pamięci

- Wybraliśmy tę datę, gdyż jest nieprzypadkowa pod każdym względem. Została wybrana jako dzień, który upamiętniamy, ponieważ to był początek końca warszawskich Żydów. 22 lipca 1942 roku był też dniem żydowskiego święta, w którym Niemcy rozpoczęli wielkie deportacje do obozu zagłady – mówiła w Dwójce Anna Duńczyk, wicedyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie KULTURA Żydzi Jakub Kukla