Polskie Radio
Section05

gosp audycje

Żerowanie na koronawirusie. Resort cyfryzacji będzie walczył z oszustami

Walka z pandemią trwa także w Internecie. Zagrożenie wirusem wykorzystują bowiem oszuści. Oferując np. nieistniejące szczepionki i inne medykamenty, próbują wyłudzić przelewy. Aby się przed nimi bronić, Ministerstwo Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisali porozumienie z operatorami telekomunikacyjnymi: Orange Polska, Polkomtel, P4 i T-Mobile.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo Ministerstwo Cyfryzacji oszustwo oszustwa

Odroczenie czy zwolnienie ze składek? Prezydent ma swoją propozycję dot. "tarczy antykryzysowej"

Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące dla niektórych małych firm i osób samozatrudnionych – takie rozwiązanie zaproponował w weekend prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone do rządowego projektu specjalnej ustawy, zawierającej pakiet propozycji łagodzących skutki pandemii koronawirusa - tzw. tarczy antykryzysowej.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa koronawirus Andrzej Duda firma Koronawirus w Polsce

Eksperci: firmy muszą otrzymać zwolnienie ze składek, samo odroczenie nie wystarczy

Zaproponowane przez rząd rozwiązania dotyczące przedsiębiorstw są częściowo zadowalające. W tym gwarancje udzielane przez BGK czy pożyczki dla małych firm. Jednak tylko odroczenie płacenia składek na ZUS to za mało. Przedsiębiorcy powinni być z nich zwolnieni na czas problemów, które staną się ich udziałem w związku z pandemią koronawirusa – mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i ekonomista Tomasz Kaczor.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus firma ekonomia

Eksperci: państwo w dobie kryzysu musi aktywnie wspierać firmy

Obecne rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników przygotowuje rząd. W poprzednim kryzysie, w latach 2009 i 2013 tzw. ustawę antykryzysową opracowali sami związkowcy i pracodawcy. Rząd dopiero potem je przyjął a pieniądze pochodziły w ogromnej większości ze środków europejskich oraz z Funduszu Pracy. W opinii gościa audycji Rządy Pieniądza dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego całkiem słusznie teraz to właśnie rząd bierze na siebie to zobowiązanie, przeznaczając na pomoc gospodarce środki z budżetu państwa.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus firma Anna Grabowska rząd Mateusza Morawieckiego

Eksperci: nie można dopuścić do zaprzestania regulowania przez firmy płatności

Trudno dziś rzetelnie analizować, jaka będzie sytuacja gospodarki w mniej lub bardziej odległej przyszłości. Dlatego powinniśmy skoncentrować się na tym, co zrobić, aby negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę był jak najmniejszy. Przede wszystkim chodzi o to, żeby firmy nie przestały zupełnie płacić sobie nawzajem i swoim pracownikom – mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Kwiecień z firmy X-Trade Brokers.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus bank kredyt firma

Szkoły i przedszkola zamknięte. Dla rodziców zasiłek i praca zdalna, dla uczniów - nauka online

Z powodu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków wielu rodziców ma problem, co zrobić z dziećmi w czasie pracy. Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje 14-dniowy zasiłek opiekuńczy. By z niego skorzystać, należy złożyć odpowiednie oświadczenie swojemu pracodawcy, zleceniodawcy, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus praca edukacja ZUS

Eksperci: pomoc dla firm w związku z epidemią powinna być zależna od wielkości przedsiębiorstw

W innych krajach, w których wprowadzono odroczenia w spłacie kredytów w związku z trudnościami spowodowanymi epidemią koronawirusa, dotyczą one zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Dlatego można sądzić, że podobny cel ma prezydent Andrzej Duda, proponując analogiczne rozwiązanie w Polsce – mówił w audycji Rządy Pieniądza Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus firma

Eksperci: działania rządu są właściwe, ale warto silniej wesprzeć pracowników na zwolnieniach i w kwarantannie

Dobrze, że pojawiają się propozycje mające wpierać przedsiębiorców w związku ze stratami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Projekt jest jednak nieco spóźniony. Lepiej, gdyby pojawił się przed decyzją rządu o zamknięciu szkół – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce Anna Grabowska

Barbara Socha: rząd nie pozostawi samym sobie ani pracodawców, ani pracowników

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a także posiedzenia rządu podejmowane były tematy związane ze wsparciem przedsiębiorców, jeśli ich firmy będą odnosić straty związane z epidemią koronawirusa. Będzie to także wsparcie dla pracowników. Resort rodziny rozpoczął już prace nad odpowiednimi przepisami, a wszystkie nowe informacje będą bezzwłocznie przekazywane przez minister Marlenę Maląg – mówiła na antenie PR24 w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.  
Zobacz więcej na temat:  Anna Grabowska Ministerstwo Rozwoju Koronawirus w Polsce firmy

Eksperci: ułatwienia dla firm przy epidemii powinny być przyznawane indywidualnie

Państwo musi poważnie podejść do problemu wpływu koronawirusa na gospodarkę i firmy. Można rozważyć okresowe zwolnienie ich ze składek na ZUS, jeśli pracownicy nie pracują, ale zwolnienia czy ulgi w podatkach nie są uzasadnione, bo gdy firma nie produkuje, nie sprzedaje, to nie ma zobowiązań podatkowych lub są one odpowiednio niższe – mówił w audycji Rządy Pieniądza dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus firma