Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom". Elżbieta Witek w rocznicę powstania AK

"Była to największa armia podziemna w historii. Dziękuję za poświęcenie, odwagę i determinację" - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa historia Polski Powstanie Warszawskie pamięć Elżbieta Witek Marszałek Sejmu POLSKA

"Dorobek jego rządu sprawił, że zerwano z kontynuacją PRL-bis". Jan Olszewski upamiętniony w Sejmie

- Została położona bariera temu wszystkiemu, co stworzył rząd "grubej kreski", temu wszystkiemu, co wynikało z okrągłego stołu, została przełamana cała ta straszliwa tendencja kontynuacji PRL-bis. To jest wielki dorobek Jana Olszewskiego - mówił wiceprezes PiS Antoni Macierewicz podczas uroczystości nadania jednej z sal w Sejmie imienia Jana Olszewskiego oraz odsłonięcia popiersia b. premiera.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski Antoni Macierewicz Sejm III RP okrągły stół PRL 1992 odeszli 2020 społeczeństwo POLSKA

Kształtowanie morskich granic II RP

Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, bez Gdańska, na odcinku 147 km. 10 lutego 1920 roku w Pucku gen. Józef Haller wrzucił do Bałtyku pierścień symbolicznie łącząc II RP z morzem. Mniej znanym faktem są "drugie zaślubiny" we Władysławowie. Dzień później, 11 lutego, na pełne morze z oficjalną delegacją wypłynął kuter "Stella Maris". 
Zobacz więcej na temat:  władysławowo Morze Bałtyckie Józef Haller Dorota Truszczak Jałta konferencja jałtańska puck historia Polski

Historyk o konferencji w Jałcie: rozstrzygnięcia musiały być dopasowane do owych realiów

- W 1945 r. wiadomo było, że wojna w Europie się kończy, a militarne panowanie będzie należało do Sowietów i rozstrzygnięcia musiały być dostosowane do owych realiów militarnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, historyk i politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski konferencja jałtańska POLSKA Związek Sowiecki Rosja Antoni Opaliński

"Wspaniały wzór patrioty". Prezydent odznaczył płk. Kazimierza Klimczaka

- Pułkownik Kazimierz Klimczak jest wzorem patrioty, swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, które - mam nadzieję - będą cieszyły się tym, że żyją w wolnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z płk. Klimczakiem ps. Szron.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Powstanie Warszawskie 1944 historia Polski kampania wrześniowa 1939 polityka historyczna pamięć prezydent POLSKA

"Towarzystwo Niepokornych". Działalność Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu

- Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota", który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski

Prezydent: będę czynił wszystko, aby 13. emerytura została wypłacona

- Oddaję hołd mieszkańcom tej ziemi, wszystkim, którzy walczyli i starali się o to, aby tutaj była Polska - mówił w Wejherowie Andrzej Duda na uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Prezydent zadeklarował ponadto działania na rzecz wypłaty 13. emerytury i zaapelował o kontynuację planów rozbudowy portów i sieci komunikacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Morze Bałtyckie społeczeństwo pomorskie historia Polski

Prof. Berendt: zaślubiny z Bałtykiem były wynikiem przemyślanych działań Ojców Niepodległości

- W sposób niezwykle konsekwentny, a zarazem rozumny i odważny realizowali i w latach I wojny światowej, i po 11 listopada 1918 roku, działania zmierzające do utrwalenia niepodległości i uzyskania jak najlepszych granic dla tego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Sygnały Dnia polityka historia Polski deportacje ZSRR II wojna światowa Kresy Bałtyk Józef Haller