Polskie Radio
Section05
historia Polski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. MEN zachęca placówki oświatowe do obchodów

- Zachęcamy szkoły, aby od 1 marca z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez cały tydzień podejmowały różnego rodzaju inicjatywy, takie jak m.in. apele pamięci, festiwale filmów czy wystawy zdjęć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Ostrowska, dyrektor departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej

"Konfrontacje Idei". Odpowiedzialni za wybuch II wojny światowej

- Polska polityka do 1939 roku była defensywna. Była oparta o zasadę równowagi między Niemcami a Związkiem Sowieckim. To te mocarstwa totalitarne sprzymierzyły się, aby Polsce zadać rozstrzygający cios i usunąć ją z mapy Europy, co też się stało - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Marek Kornat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa POLSKA HISTORIA polityka stosunki polsko-rosyjskie

Mariusz Olczak: wszystko zależy od wrażliwości historycznej

- W archiwach prywatnych rożnych osób są czasem dokumenty o randze państwowej. Bywało tak, że ktoś na przykład, będąc urzędnikiem "brał pracę do domu" i w ten sposób te dokumenty znalazły się w prywatnych zbiorach. Niestety czasem trafiają one potem na śmietnik. To wszystko zależy od wrażliwości historycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Powstanie Warszawskie historia Polski Archiwum Akt Nowych

Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność

Radio, obok bibuły, czyli niezależnego ruchu wydawniczego, najskuteczniejszym instrumentem walki z komuną. O fenomenie podziemnego Radia Solidarność rozmawiali dr Grzegorz Majchrzak (historyk, IPN), Jan Strękowski (dziennikarz i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL) oraz Michał Chodurski (współtwórca Podziemnego Radia Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski historia PRL PRL Radio Solidarność

"Zieja" - nowy film Roberta Glińskiego z przesłaniem "nie zabijaj"

Jest rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR), zostaje wezwany na przesłuchanie. Rozmowy z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa staną się przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego niezwykłej duchowej postawy, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii wieku dwudziestego. Film to szeroki, epicki obraz wędrówki przez historię Polski XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA HISTORIA historia Polski komunizm PRL Jan Zieja