Polskie Radio
Section05
historia Polski

Stalinowski terror na Syberii. Instytut Pileckiego udostępnia niezwykłe wspomnienia

Instytut Pileckiego udostępnia wspomnienia deportowanych na Syberię w lutym 1940 roku. W 80. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego, Instytut w bazie internetowej Zapisy Terroru oraz na kanale YouTube "Świadkowie Epoki" zamieścił 268 wspomnień i relacji osób, które doświadczyły sowieckich represji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski deportacje II wojna światowa

Zaślubiny Polski z morzem w roku 1920. "Gest, który przeszedł do historii"

- Już Gall Anonim pisał o rycerzach, którzy przyjeżdżają nad morze i biorą je w posiadanie. To polska tęsknota, a jednocześnie racjonalna świadomość niezbędności morza dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil. - I to w tych zaślubinach jest najważniejsze - dodał rozmówca Tadeusza Płużańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa HISTORIA historia Polski Józef Haller I wojna światowa puck

Instytut Arolsen Archives. 30 mln dokumentów przedstawiających losy ofiar II WŚ

Poszukiwanie krewnych i potomków więźniów obozów koncentracyjnych. To główny cel działalności Instytutu Arolsen Archives w niemieckiej miejscowości Bad Arolsen. W audycji "Konfrontacje idei" rozmowa z Anną Meier-Osiński, reprezentującą instytut, która opowiedziała o bogactwie jego zasobu, a także o wystawie i kampanii #StolenMemory.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa archiwum POLSKA historia Polski fakty opinie ciekawostki HISTORIA

Andrzej Gwiazda: Solidarność powstała na podstawie suwerennej decyzji społeczeństwa

- Solidarność nie powstała dlatego, że Wałęsie udało się przekonać Kiszczaka, czy kogoś, tylko na podstawie suwerennej decyzji społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, legendarny działacz opozycji w PRL. Gośćmi "Arii czy barbarii?" byli także: Joanna Gwiazda, działaczka "S" i żona Andrzeja, reżyserka Maria Dłużewska, Krystyna Różańska-Gorgolewska, wicedyrektor CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz krytyk kulturalny Grzegorz Brzozowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Solidarność HISTORIA historia PRL historia Polski SZTUKA KULTURA Zamek Ujazdowski Magdalena Piejko Andrzej Gwiazda Joanna Gwiazda Maria Dłużewska

69. rocznica śmierci mjr. "Łupaszki". Prof. Niwiński: całą odpowiedzialność wziął na siebie

- W trakcie trwającego blisko dwa i pół roku śledztwa zachował bardzo godną postawę. Zdawał sobie sprawę, że nie będzie mu dane przeżyć procesu. Winę za wszystkie zarzuty wystosowane wobec jego podkomendnych wziął na siebie - powiedział o ostatnich miesiącach życia legendarnego dowódcy mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Żołnierze Wyklęci Łukasz Sobolewski Armia Krajowa

Antoni Macierewicz: program Zjednoczonej Prawicy kontynuacją dorobku Jana Olszewskiego

- Jan Olszewski pokazał, że program niepodległościowy przynosi sukcesy, zwłaszcza społeczno-gospodarcze, ale też polityczne. Dzisiejszy program Zjednoczonej Prawicy jest kontynuacją dorobku Jana Olszewskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Piotr Semka POLSKA Jan Olszewski historia Polski Antoni Macierewicz

"To wasza odpowiedzialność". Ambasador RP wypomniał Rosjanom przetrzymywanie wraku tupolewa

O trudnych kwestiach historycznych w relacjach Polski i Rosji oraz o problemach obecnych, w tym związanych z katastrofą smoleńską, mówił w czwartek w niezależnym radiu Echo Moskwy ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak, odpowiadając na pytania słuchaczy. W blisko godzinnej wieczornej audycji na żywo dyplomata odpowiadał na nadesłane pytania, z których wiele dotyczyło tematów związanych z II wojną światową, będących w ostatnich miesiącach przedmiotem polemiki między władzami Polski i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa dyplomacja HISTORIA historia Polski II wojna światowa Katyń katastrofa smoleńska Armia Czerwona Zbrodnia Katyńska

Nowa książka prof. Wojciecha Roszkowskiego "Kierunek Targowica. Polska 2005-2015"

- Słowo "Targowica" w tytule mojej książki ma na celu pokazanie kierunku zmian, które miały miejsce w niedawnym czasie. Dzisiaj się o tym niekiedy zapomina - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki "Kierunek Targowica. Polska 2005 - 2015".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski III RP Michał Rachoń polityka PO Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość PiS KSIĄŻKA literatura historia Polski

"Insynuacje i manipulacje". IPN odpowiada rosyjskiej gazecie

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała, że deklaracja polsko-niemiecka z 1934 r. była nie mniej istotna niż pakt Ribbentrop-Mołotow i powtórzyła pogłoski, iż szef polskiego MSZ Józef Beck był agentem Niemiec. IPN odpowiada, że to kolejne manipulacje i insynuacje strony rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin propaganda polityka historyczna Instytut Pamięci Narodowej IPN II wojna światowa historia Polski POLSKA

Marek Formela: Gedania powinna być dla władz Gdańska wyrzutem sumienia

- Troska władz Gdańska o historię ma charakter krótkoterminowy i komercyjny. Mam wrażenie, że nie dostrzegają one skomplikowanej historii, a słowo "wolność", kojarzy im się wyłącznie z Wolnym Miastem Gdańsk, które było opresyjne wobec Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Formela z "Gazety Gdańskiej". Gościem Polskiego Radia 24 był także Piotr Kubiak z Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdańsk historia Polski