Polskie Radio
Section05
Jan Englert

"Król Lear" na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Jan Englert gościem audycji

Tragedia "Król Lear" Williama Shakespeare’a uchodzi za jedno ze szczytowych osiągnięć europejskiego teatru. Sztuka będzie od najbliższej niedzieli wystawiana w Teatrze Narodowym w Warszawie. O premierze "Króla Leara" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego opowie w "Kulturalnej Jedynce" Jan Englert, dyrektor sceny oraz aktor wcielający się w tytułową postać.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Teatr Narodowy w Warszawie William Szekspir spektakl

"Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym. Englert: zawsze mam frajdę przy Fredrze

"Fredro. Rok Jubileuszowy" to wyjątkowe widowisko w reżyserii Jana Englerta. Spektakl swoją premierę miał w piątek (1.12) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grany był przez cały ostatni weekend, a na afisz powróci w styczniu. - Zawsze mam frajdę przy Fredrze. To mi już nie minie - podkreśla dyrektor warszawskiej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Aleksander Fredro Teatr Narodowy w Warszawie

Jan Englert wraca na ekrany w filmie "Skrzyżowanie". Dominika Montean-Pańków: filmy robi się sercem

W połowie czerwca padł ostatni klaps na planie filmu "Skrzyżowanie" Dominiki Montean-Pańków. Główną rolę w fabularnym debiucie tej nagradzanej dokumentalistki gra Jan Englert. Ze scenarzystką i reżyserką obrazu, jeszcze podczas zdjęć do filmu, rozmawiała Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Joanna Sławińska Jan Englert Dominika Montean-Pańków Anna Romantowska

"Trzymam się burty i płynę". Jan Englert ponownie w głównej roli filmowej

- Kocham kamerę. Tylko ci, którzy stoją za kamerą, nie zawsze kochają mnie. Przez dobrych naście lat nie miałem żadnych ofert filmowych. Były tylko epizody - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Englert. Kilka dni temu rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Skrzyżowanie", w którym gra główną rolę. Znany aktor wciela się w postać emerytowanego ordynatora.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Jan Englert

Jan Englert: nie znam aktora, który byłby zadowolony i nie chciałby więcej

- Aktorstwo to zawód, którego efekty są bardzo krótkotrwałe. Trwają tyle, ile pamięć widza. Czasem ten efekt jest nawet niezależny od działań czy wysiłków twórców. Nie jest ważne, zwłaszcza w teatrze, to, co ja czuję. Ważne jest to, co z tego, co przekazałem widowni, do mnie wraca. To jest miara naszej twórczości - mówił w Dwójce Jan Englert. Wybitny aktor, znakomity reżyser, a także pedagog 11 maja skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert TEATR Małgorzata Szymankiewicz jubileusz Dwójka kino spektakl

Jan Englert. "Amatorszczyzny nie wpuszczam do Teatru Narodowego"

"Jako dyrektor konsekwentnie powierza reżyserię młodym twórcom, dba o reprezentatywność repertuaru, w którym dramaturgia współczesna spotyka się z dawną i najdawniejszą, ale przede wszystkim o najwyższą jakość artystyczną spektakli" – pisze o Janie Englercie historyk teatru prof. Barbara Osterloff na portalu Encyklopedia Teatru Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert kino film polski Teatr Narodowy w Warszawie Gustaw Holoubek

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jan Englert reżyser Teatr Narodowy w Warszawie spektakl Molier Martyna Podolska

Ignacy Gogolewski - ostatni polski romantyczny aktor

- To był jeden z największych artystów polskiego teatru XX i początku XXI wieku, a przy tym był człowiekiem uroczym, świadkiem epoki, przykładem na bardzo ciekawą przypowieść o nieprzewidywalności ludzkich losów - mówił o zmarłym 15 maja aktorze, scenarzyście i reżyserze Ignacym Gogolewskim Tomasz Mościcki, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 aktor Ignacy Gogolewski Jan Englert Tomasz Mościcki Janusz Kukuła Dwójka Monika Zając Olgierd Łukaszewicz emilia krakowska

Jan Englert o Scenie Młodych: studenci mnie zachwycili

- Byłoby dobrze, gdyby Scena Młodych znalazła swoją publiczność, szczególnie młodą, przede wszystkim jednak, żeby ciekawi ludzie, osobowości nie tonęły razem z dyplomem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Englert dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, który we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wystawi wybrane sztuki przygotowane przez studentów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński spektakl Konrad Żygadło Jan Englert

Jan Englert: dla mnie największą wartością teatru jest zespół ludzi

- Uważam, że pandemia nie może zatrzymać pewnego sposobu myślenia o nas, naszej pracy i o naszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Aktorzy uprawiają zawód zespołowy, a nie indywidualny i nasza praca nie nadaje się do wykonywania zdalnego - mówił w Dwójce aktor, reżyser i dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert pandemia aktor Małgorzata Szymankiewicz reżyser Dwójka Międzynarodowy Dzień Teatru

"Sonata jesienna" w Teatrze Narodowym. "Seans rozliczenia, sztuka dla bardzo dorosłych"

Opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, o dziedziczonym chłodzie uczuciowym i o psychicznych kosztach twórczości. W warszawskim Teatrze Narodowym odbyła się premiera "Sonaty jesiennej" według Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. O sztuce w audycji "Rozpruwacz kulturalny" mówił krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 spektakl Jakub Moroz Jan Englert Danuta Stenka

Jan Englert: teatr telewizji to moje podwórko

- Mam takie swoje podwórko, które kocham, gdzie się bardzo pewnie czuję i nie muszę być skromny. To teatr telewizji. Uważam, że ja to umiem i bardzo lubię. Lubię wersję zbudowaną na dramacie scenicznym, którą mogę realizować inaczej niż w teatrze. W telewizji czuję się pewnie, bo ta ja decyduję, co jest ważne – mówił w Dwójce wybitny artysta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert aktorzy KULTURA TEATR Katarzyna Hagmajer-Kwiatek