Polskie Radio
Section05
Jan Englert

"Król Lear" na deskach Teatru Narodowego. Jan Englert wraca do roli po 26 latach

Tragedia "Król Lear" Williama Shakespeare’a uchodzi za jedno ze szczytowych osiągnięć europejskiego teatru. Sztuka będzie od najbliższej niedzieli wystawiana w Teatrze Narodowym w Warszawie. O premierze "Króla Leara" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w "Kulturalnej Jedynce" mówił Jan Englert, odtwórca tytułowej roli. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Teatr Narodowy w Warszawie William Szekspir spektakl premiera

"Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym. Englert: zawsze mam frajdę przy Fredrze

"Fredro. Rok Jubileuszowy" to wyjątkowe widowisko w reżyserii Jana Englerta. Spektakl swoją premierę miał w piątek (1.12) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grany był przez cały ostatni weekend, a na afisz powróci w styczniu. - Zawsze mam frajdę przy Fredrze. To mi już nie minie - podkreśla dyrektor warszawskiej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Aleksander Fredro Teatr Narodowy w Warszawie

Jan Englert wraca na ekrany w filmie "Skrzyżowanie". Dominika Montean-Pańków: filmy robi się sercem

W połowie czerwca padł ostatni klaps na planie filmu "Skrzyżowanie" Dominiki Montean-Pańków. Główną rolę w fabularnym debiucie tej nagradzanej dokumentalistki gra Jan Englert. Ze scenarzystką i reżyserką obrazu, jeszcze podczas zdjęć do filmu, rozmawiała Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Joanna Sławińska Jan Englert Dominika Montean-Pańków Anna Romantowska

"Trzymam się burty i płynę". Jan Englert ponownie w głównej roli filmowej

- Kocham kamerę. Tylko ci, którzy stoją za kamerą, nie zawsze kochają mnie. Przez dobrych naście lat nie miałem żadnych ofert filmowych. Były tylko epizody - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Englert. Kilka dni temu rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Skrzyżowanie", w którym gra główną rolę. Znany aktor wciela się w postać emerytowanego ordynatora.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Jan Englert

Jan Englert: nie znam aktora, który byłby zadowolony i nie chciałby więcej

- Aktorstwo to zawód, którego efekty są bardzo krótkotrwałe. Trwają tyle, ile pamięć widza. Czasem ten efekt jest nawet niezależny od działań czy wysiłków twórców. Nie jest ważne, zwłaszcza w teatrze, to, co ja czuję. Ważne jest to, co z tego, co przekazałem widowni, do mnie wraca. To jest miara naszej twórczości - mówił w Dwójce Jan Englert. Wybitny aktor, znakomity reżyser, a także pedagog 11 maja skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert TEATR Małgorzata Szymankiewicz jubileusz Dwójka kino spektakl

Jan Englert. "Amatorszczyzny nie wpuszczam do Teatru Narodowego"

"Jako dyrektor konsekwentnie powierza reżyserię młodym twórcom, dba o reprezentatywność repertuaru, w którym dramaturgia współczesna spotyka się z dawną i najdawniejszą, ale przede wszystkim o najwyższą jakość artystyczną spektakli" – pisze o Janie Englercie historyk teatru prof. Barbara Osterloff na portalu Encyklopedia Teatru Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert kino film polski Teatr Narodowy w Warszawie Gustaw Holoubek

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jan Englert reżyser Teatr Narodowy w Warszawie spektakl Molier Martyna Podolska

Ignacy Gogolewski - ostatni polski romantyczny aktor

- To był jeden z największych artystów polskiego teatru XX i początku XXI wieku, a przy tym był człowiekiem uroczym, świadkiem epoki, przykładem na bardzo ciekawą przypowieść o nieprzewidywalności ludzkich losów - mówił o zmarłym 15 maja aktorze, scenarzyście i reżyserze Ignacym Gogolewskim Tomasz Mościcki, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 aktor Ignacy Gogolewski Jan Englert Tomasz Mościcki Janusz Kukuła Dwójka Monika Zając Olgierd Łukaszewicz emilia krakowska

Jan Englert o Scenie Młodych: studenci mnie zachwycili

- Byłoby dobrze, gdyby Scena Młodych znalazła swoją publiczność, szczególnie młodą, przede wszystkim jednak, żeby ciekawi ludzie, osobowości nie tonęły razem z dyplomem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Englert dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, który we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wystawi wybrane sztuki przygotowane przez studentów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński spektakl Konrad Żygadło Jan Englert

Jan Englert: dla mnie największą wartością teatru jest zespół ludzi

- Uważam, że pandemia nie może zatrzymać pewnego sposobu myślenia o nas, naszej pracy i o naszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Aktorzy uprawiają zawód zespołowy, a nie indywidualny i nasza praca nie nadaje się do wykonywania zdalnego - mówił w Dwójce aktor, reżyser i dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert pandemia aktor Małgorzata Szymankiewicz reżyser Dwójka Międzynarodowy Dzień Teatru

"Sonata jesienna" w Teatrze Narodowym. "Seans rozliczenia, sztuka dla bardzo dorosłych"

Opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, o dziedziczonym chłodzie uczuciowym i o psychicznych kosztach twórczości. W warszawskim Teatrze Narodowym odbyła się premiera "Sonaty jesiennej" według Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. O sztuce w audycji "Rozpruwacz kulturalny" mówił krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 spektakl Jakub Moroz Jan Englert Danuta Stenka

Jan Englert: teatr telewizji to moje podwórko

- Mam takie swoje podwórko, które kocham, gdzie się bardzo pewnie czuję i nie muszę być skromny. To teatr telewizji. Uważam, że ja to umiem i bardzo lubię. Lubię wersję zbudowaną na dramacie scenicznym, którą mogę realizować inaczej niż w teatrze. W telewizji czuję się pewnie, bo ta ja decyduję, co jest ważne – mówił w Dwójce wybitny artysta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert aktorzy KULTURA TEATR Katarzyna Hagmajer-Kwiatek