Polskie Radio
Section05
język polski

Słowo Roku 2023. "Ten plebiscyt to fotografia języka w danym czasie"

- W wielu krajach organizowane są takie plebiscyty. Rozgrywa się to raczej na podstawie intuicji językowej, a także językowego obrazu poprzedzającego roku. Ma dwa cele: po pierwsze ma to być ogólna refleksja nad językiem, po drugie próba uchwycenia tego, co w ostatnim roku było najważniejsze. To taka fotografia języka - mówił w Dwójce prof. Marek Łaziński - polonista i językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka słowotwórstwo Jakub Kukla językoznawstwo słowo roku 2023 sztuczna inteligencja wybory

Sztuczna inteligencja Słowem Roku 2023. Sprawdź pozostałe wyróżnione słowa

Najważniejszymi słowami roku 2023 okazały się "sztuczna inteligencja", "wybory" oraz "inflacja". Decyzję podejmowała ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego oraz internauci w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 słowotwórstwo język ojczysty poprawna polszczyzna plebiscyt konkurs Uniwersytet Warszawski NAUKA

Grzegorz Dziedzic, autor "Trylogii Chicagowskiej", o tęsknocie emigranta

Tęsknota emigranta to bardzo złożone odczucie i ono też ewaluuje z czasem. Pierwsza faza to zachłyśnięcie się nowym krajem, wszystkim tym nowym, co jest za granicą. Później przychodzi taka tęsknota, dosyć silna, za tym wszystkim, co właśnie opuściliśmy, czyli za przyjaciółmi, miejscami, za smakami. Następnie zaczyna się taka tęsknota, nazwałbym ją rzewna, i to jest tęsknota, która ma w sobie już plany, przykładowo, że zostanę na emigracji pięć lat – mówi Grzegorz Dziedzic, pisarz, autor "Trylogii Chicagowskiej”, z zawodu psychoterapeuta, od ponad dwudziestu lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Chicago pisarz literatura emigracyjna po 1939 literatura literatura polska dwujęzyczność dzieci psychoterapia terapia Małgorzata Frydrych

"Młodomowa", czyli jak powstają i co oznaczają nowe słowa w polszczyźnie

- Uważam, że powinniśmy wkraczać w świat młodych ludzi i rozmawiać z nimi o ich języku. To doskonały materiał badawczy, możemy się przyjrzeć, jak konstruowane są słowa. Jakiekolwiek zapożyczenie dostaje polskie końcówki, ważna jest również intuicja językowa - mówiła w Dwójce Aneta Korycińska, polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  młodzież Młodzieżowe Słowo Roku 2023 mowa Paweł Siwek Dwójka Aneta Korycińska