Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Tadeusz Kościuszko w Szwajcarii. "Jadę, nie mogąc zdatnie usłużyć Ojczyźnie"

W 1815 roku Tadeusz Kościuszko - naczelnik insurekcji 1794 roku - napisał do księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego: "Jadę do Szwajcarii, nie mogąc zdatnie usłużyć Ojczyźnie". Wybrał życie uchodźcy i zamieszkał w kantonie Solura u zaprzyjaźnionej rodziny Zeltnerów. Tu spędził ostatnie lata swojego życia.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko HISTORIA Katarzyna Jankowska – PODCAST Szwajcaria

Elżbieta Sieniawska - królowa bez korony

Aktywność polityczna Elżbiety Sieniawskiej, kasztelanowej krakowskiej, u schyłku XVII i na początku wieku XVIII budziła powszechne zainteresowanie. Dla jednych była patronką i opiekunką, natomiast inni życzyli jej rychłego zejścia ze sceny. - Zaangażowana była w wiele różnorodnych intryg politycznych, przede wszystkim w okresie bezkrólewia po śmierci Jana III Sobieskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bożena Popiołek z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Jan III Sobieski

Marszałek złotego środka. Maciej Rataj i jego pamiętniki

Maciej Rataj to jeden z czołowych polityków okresu międzywojennego. Działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast", poseł na Sejm, pełnił obowiązki prezydenta RP po zabójstwie Gabriela Narutowicza, jednocześnie aktywnie uczestniczył w życiu społecznym jako publicysta. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej podjął działalność konspiracyjną, został zamordowany w Palmirach w czerwcu 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA polityka Sejm

Legenda prof. Józefa Mianowskiego. Lekarz, naukowiec, przedstawiciel polskiej inteligencji

Prof. Józef Mianowski swoim życiorysem mógłby obdzielić wiele innych osób. Był przecież pierwszym rektorem Warszawskiej Szkoły Głównej, jak również lekarzem, naukowcem i przedstawicielem polskiej inteligencji. - Zapisał się w pamięci nie tylko warszawiaków, ale też Królestwa Polskiego i całego zaboru rosyjskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Leszek Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mianowski historia Polski szkolnictwo wyższe Katarzyna Jankowska – PODCAST

Polacy w Wilnie. Jedno miasto, wiele historii

Historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego była miejscem między innymi insurekcji kościuszkowskiej i powstania styczniowego, a w XIX wieku działały tu liczne organizacje patriotyczne, w tym filomatów i filaretów. Wilno z Warszawą łączyła kolej warszawsko-petersburska, kontakty społeczne, gospodarcze i polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Wilno Melchior Wańkowicz Litwa Adam Mickiewicz Czesław Miłosz Józef Piłsudski

Między legendą a historią. Mediewista prof. Jerzy Pysiak: sztuka średniowieczna najbardziej mnie fascynuje

Opowieści o czasach najdawniejszych, przyrównane do kronik historycznych i poddane badaniom, mogą historykowi zająć całe życie. Symbole epoki średniowiecza - królowie cudotwórcy, legenda karolińska, miłość Tristana i Izoldy, tajemnica labiryntu w katedrze w Chartres, rycerze i trubadurzy do dziś pobudzają wyobraźnię i są inspiracją kultury masowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST średniowiecze religia rycerstwo Francja

Zrozumieć filozofa i jego dzieło

Myśli wybitnych filozofów zawarte są w ich dziełach, Platon opisał swoje nauki w kunsztownych listach i dialogach, inni pisali eseje czy rozprawy. - Filozofowie często mogli nie mieć świadomości tego, że starając się stworzyć własną filozofię, wykorzystywali pewne środki literackie, a nawet je tworzyli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Gromadzki, filozof i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Katarzyna Jankowska – PODCAST