Polskie Radio
Section05
katolicyzm

Granice przebaczenia

Rwandyjczycy od 24 lat uczą się przebaczenia. To jedyna droga, aby poradzić sobie w traumą dramatu, jaka dotknęła konkretne osoby i cały naród. W audycji zastanawialiśmy się czy istnieją granice przebaczenie, czy zbrodnie da się w ogóle wybaczyć, czy przebaczenie oznacza pojednanie i jak mają żyć koło siebie ludzie, którzy byli mordercami i ofiarami?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia rwanda miłość śmierć

"Święta piłka". Czy mundial to religia mężczyzn?

Zapraszamy do spojrzenia na mundial okiem kibica, czyli człowieka głęboko wierzącego... w zwycięstwo. Czy stadion to współczesna świątynia, a football świecka religia mężczyzn? Jak piłkarską pasję postrzegają piłkarze, którzy zostali duchownymi? Czy ma to coś wspólnego z życiem wiarą? Czym jest „liturgia” sportu i czy stadion może być świecką „świątynią”?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół mistrzostwa świata Piłka nożna SPORT

Bezcenna ekstaza

W tym roku diecezja siedlecka obchodzi 200-lecie istnienia. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby jej dzieje nie kryły w sobie bezcennych skarbów i niezwykłych historii. To w posiadaniu diecezji znajduje się jedyny w Polsce obraz El Graeco – Ekstaza św. Franciszka. W jaki sposób się tam znalazł i jakie sensacje odkryła niedawna konserwacja obrazu? Zapraszamy na podróż w czasie i przestrzeni po Ziemi siedleckiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

"Jestem" - Lednica 2018

Przejście przez Bramę-Rybę w geście wyboru Chrystusa zwieńczyło w nocy z soboty na niedzielę XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Jestem", a gościem Lednicy był prezydent Andrzej Duda. O znaczeniu słowa "Jestem" w życiu każdego chrześcijanina i najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce na polach lednickich mówiliśmy w Familijnej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Świadkowie prawdy

W maju mija 73 rocznica zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozów koncentracyjnych, takich jak na przykład Ravensbruck, Mauthausen-Gusen (5 maja) czy Dachau (29 kwietnia), który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Jak dzisiaj Niemcy podchodzą do tych miejsc, jak utrwalają i podtrzymują pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach, i czy zdarza im się zamazywać historię? W audycji wstrząsające wspomnienia byłych więźniów, którym udało się przeżyć niemieckie obozy koncentracyjne,a dziś - pomimo sędziwego wieku - są jednymi z nielicznych żyjących świadków tak okrutnej historii.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Debata społeczna o interkomunii w Niemczech

W Niemczech toczy się szeroka debata na temat interkomunii. Dyskusja dotyczy sytuacji małżonków protestanckich i Katolików, którzy chcieliby móc przystępować do jednej komunii. Konferencja Episkopatu Niemiec zaproponowała przyznanie im takiego prawa. Mówił o tym w audycji Terlikowski na Froncie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół protestantyzm katolicyzm Tomasz Terlikowski chrześcijaństwo

Ambasadorzy Polski na świecie

2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto ustanowiono w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach. To doskonały moment, żeby w Familijnej Jedynce porozmawiać o tym, jak Polonia na całym świecie obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległosci. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Śladami majowych kapliczek

Maj najpiękniejszy miesiąc roku jest w Kościele katolickim poświęcony Matce Bożej. Odprawiane w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach słynne "majówki", czyli majowe nabożeństwa, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Wieczorami szeroko po okolicy niesie się majowa pieśń ku czci Maryi jak przed wiekami, tak i teraz. Skąd tradycja majowych nabożeństw? Czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca? Zapraszamy państwa na wyprawę śladami majowych kapliczek.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Wychowawczyni i mistrzyni wielu pokoleń pielęgniarek. Przed wojną redaktor naczelna pisma „Pielęgniarka Polska”.  Pionierka w opiece nad chorymi w ich domach - organizowanej w ramach parafii. Gdy umarła w Krakowie tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt prowadził sam Karol Wojtyła. W sobotę 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach - kard. Angelo Amato ogłosi ją błogosławioną. Hanna Chrzanowska będzie pierwszą na świecie, świecką pielęgniarką wyniesioną na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

O aferze pedofilskiej w Kościele chilijskim

W ostatnich dniach papież Franciszek, w liście do biskupów Chile, przyznał, że doszło do „poważnych błędów” w ocenie sytuacji wokół skandalu pedofilii w Kościele w tym kraju i zarzutów tuszowania takich czynów. W audycji Terlikowski na Froncie rozmowa z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, filozofem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chile pedofilia Kościół katolicyzm papież Franciszek ŚWIAT