Polskie Radio
Section05
Piotr Woyciechowski

Piotr Woyciechowski krytykuje wystawę Janiny Ochojskiej. "Ona gra pod batutą Putina i Łukaszenki"

- Na granicy białoruskiej nie mamy do czynienia z żadnym kryzysem humanitarnym, ale elementami wojny hybrydowej, jaką prowadzi reżim Łukaszenki i pośrednio Kreml - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych, komentując wystawę "Push-back jest nielegalny. Pomaganie jest legalne", którą w Brukseli zorganizowała europoseł Janina Ochojska (PO). 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Białoruś straż graniczna granica Janina Ochojska Piotr Woyciechowski

"To były oficer WSI". Woyciechowski o informatorze TVN w sprawie Tomasza L.

- To, co skompromitowało autorów materiału TVN, to ich źródło informacji (…). To Wiesław Dziepak, były członek komisji likwidacyjnej. Pytanie do Radosława Sikorskiego, dlaczego 15 z 24 członków komisji likwidacyjnej było oficerami WSI? Ci ludzie byli sędziami we własnej sprawie i mieli podcinać gałąź, na której przez kilkanaście lat siedzieli - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, były wiceprzewodniczący komisji likwidacyjnej WSI.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Dorota Kania Piotr Woyciechowski Radosław Sikorski POLSKA

Dr Piotr Woyciechowski o wywiadzie gen. Pytla: konieczne podjęcie kroków prawnych

- Brak odpowiedzi, choćby oświadczenia o podjęciu kroków prawnych, będzie eskalować sytuację w najbliższych miesiącach i latach, znajdą się inni sfrustrowani oficerowie, którzy na łamach "Gazety Wyborczej" będą formułowali jeszcze dalej idące oskarżenia - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Dorota Kania Piotr Woyciechowski urząd ochrony państwa służby specjalne

Woyciechowski o powstaniu UOP: architektami reformy służb byli komunistyczni decydenci

- Gospodarzem tzw. reformy służb specjalnych nie była strona solidarnościowa, która przecież była w faktycznej koalicji z komunistami, tworząc rząd Tadeusza Mazowieckiego. To generałowie WRON pełnili wtedy, wraz z gen. Kiszczakiem, kluczowe funkcje w obszarze bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Dorota Kania Piotr Woyciechowski urząd ochrony państwa służby specjalne

Śledztwo ws. śmierci ks. Blachnickiego. Woyciechowski: opinia publiczna nie jest informowana

- Po kilku miesiącach od wszczęcia śledztwa dokonano ekshumacji szczątków ks. Blachnickiego. Opinia publiczna nie jest w żadnej sposób poinformowana o wynikach badań, prokuratura katowicka twardo odmawia jakichkolwiek informacji na ten temat - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, historyk, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa Piotr Woyciechowski POLSKA służby i bezpieczeństwo

Sprawa Pegasusa. Woyciechowski: formułowane są zarzuty, ale nie daje się żadnych dowodów

- Dzisiaj poza oświadczeniem kilku pracowników Citizen Lab tak naprawdę nic nie mamy. Osoby, które znają się na tej technologii i potrafią weryfikować informacje, nie mają materiału, który mógłby zostać poddany analizie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert do spraw służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Piotr Woyciechowski Dorota Kania

"Holding", czyli szokujące kulisy powstania TVN. Woyciechowski wskazał związki koncernu z komunistycznymi służbami

- Dwie kluczowe postacie koncernu ITI, a potem TVN - czyli Jan Wejchert i Mariusz Walter - były zarejestrowane w ewidencji operacyjnej Służby Bezpieczeństwa jako kwalifikowane, świadome osobowe źródło informacji - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  TVP Piotr Woyciechowski POLSKA TVN Polskie Radio 24

Woyciechowski o pionie śledczym w ramach IPN: ten model się nie sprawdził

- Prezentując pogląd zmierzający do restrukturyzacji organów ścigania, rekomendowaliśmy skupienie się na strukturze, schematach i rozwiązaniach systemowych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, mówiąc o motywach złożonej w Sejmie petycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Piotr Woyciechowski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej

"Śledztwo nie przyniesie odpowiedzi". Woyciechowski o tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego

- Źle się stało, że to śledztwo zostało wznowione w kwietniu ubiegłego roku przez oddział katowicki. On został - co do zasady - skompromitowany. Nie powinien, że tak powiem, sędzia we własnej sprawie się wypowiadać - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, odnosząc się do wznowionego śledztwa ws. śmierci księdza Franciszka Blachnickiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Piotr Woyciechowski służby i bezpieczeństwo Franciszek Blachnicki POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki PRL historia Polski służby i bezpieczeństwo IPN komunizm inwigilacja służba bezpieczeństwa Michał Rachoń Piotr Woyciechowski Polskie Radio 24

NASZ NEWS "Ślady metali ciężkich oraz nikotyna". Woyciechowski o wynikach poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

- Wiosną 2006 roku przeprowadzono poufną ekshumację doczesnych szczątków ks. Franciszka Blachnickiego - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Woyciechowski, ekspert zajmujący się służbami specjalnymi. Przyznał, że badania ujawniły ślady metali ciężkich oraz nikotynę. Komentując śledztwo wokół śmierci ks. Blachnickiego Woyciechowski podkreślił, że "mówimy tu o plątaninie układów regionalnych i lokalnych, w których się przewijają byli funkcjonariusze SB, obecni ludzie służb specjalnych i ich rodziny, a wszystko to łączy się z pracą prokuratorów i dostępem do akt śledztw i informacji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Woyciechowski NASZ WYWIAD Instytut Pamięci Narodowej Zbrodnia Katyńska PRL Franciszek Blachnicki Jerzy Popiełuszko IPN

Woyciechowski: nagonka na prof. Cenckiewicza ma uniemożliwić opisywanie prawdy o PRL i jego funkcjonariuszach

- Ta atmosfera nagonki, która wytwarzana jest teraz szczególnie wobec prof. Cenckiewicza, ma też zadanie prewencyjne: nie dopuścić do tego, aby taka polityka otwartości archiwów była kontynuowana i uniemożliwić opisywanie prawdy o komunistycznym reżimie państwa totalitarnego i jego wysokich funkcjonariuszach - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert do spraw służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  służby specjalne POLSKA Polskie Radio 24 PRL Piotr Woyciechowski Sławomir Cenckiewicz onet

"Zaplecze organizacyjne i wsparcie moralne protestów". Piotr Woyciechowski o tzw. liście generałów

- Pod listem, w którym pojawia się wątek krwi na ulicach, podpisali się funkcjonariusze aparatu represji państwa komunistycznego, którzy mają doświadczenie osobiste lub strukturalne związane ze służbami bezpieczeństwa. Know-how, który mają, każe się temu przyjrzeć, to pole do popisu dla ABW, która powinna objąć kontrolą operacyjną to środowisko - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka aborcja strajk kobiet Tadeusz Płużański Piotr Woyciechowski PRL służby specjalne

"Kryła wiele tajemnic". Piotr Woyciechowski o jednostce SB, którą kierował Czesław Kiszczak

- Rozpracowywał środowiska gdańskich polityków związanych z Hallem czy Borusewiczem, ale też te związane z Solidarnością Walczącą wrocławską i poznańską - tak o słynnej "jedenastce" MSW mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor służby specjalne Czesław Kiszczak MSW historia Polski Piotr Woyciechowski POLSKA

Piotr Woyciechowski: wiedziano o agenturalnej działalności Jolanty Lange

 - Istniała pełna wiedza na temat roli Jolanty Lange w niszczeniu Kościoła katolickiego i rozpracowywania księdza Franciszka Blachnickiego, jej dwuznacznej roli w zgładzeniu lub nie kapłana. Pracy na rzecz aparatu represji państwa komunistycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, historyk, ekspert ds. służb specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa Piotr Woyciechowski POLSKA