Polskie Radio
Section05
książki

"To książka tarantinowska i postapokaliptyczna"

"Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?" przedstawia powojenny obraz kraju, który próbuje podnieść się ze zniszczeń. Autor pokazuje nie tylko straty materialne, ale też, a może przede wszystkim, spustoszenie w ludzkich duszach. – To metafora, która ma pokazać położenie i los moich bohaterów i Polaków w 1945 roku – mówił w audycji Warto Czytać Kuba Wojtaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura II wojna światowa

"Kościół ma do odrobienia lekcję artystyczną"

– Kościół ma do odrobienia poważną lekcję historii i jednoczesnie lekcję artystyczną – powiedział ks. prof. dr hab. Witold Kawecki, teolog kultury z UKSW. W najnowszej odsłonie audycji Rozpruwacz kulturalny rozmowa na temat relacji pomiędzy Kościołem a światem sztuki. Jak współcześnie przedstawiają się te powiązania? Co trzeba zrobić, by je pogłębić? Jak wygląda kondycja sztuki sakralnej?
Zobacz więcej na temat:  Kościół i kultura Kościół katolicki książki religia

"Zgliszcza". Piotr Zaremba o realiach powojennej Polski

Próba odnalezienia się w realiach zrujnowanego kraju, dylematy i trudne wybory, a także perspektywa pójścia na układ z nowym okupantem. Powojenna Polska była miejscem, w którym rozegrało się wiele ludzkich dramatów. Jak wyglądała? Kto odgrywał w niej najważniejsze role? Kto był z kim i przeciw komu? O tym opowiada najnowsza książka publicysty Piotra Zaremby – "Zgliszcza".
Zobacz więcej na temat:  książki PRL komunizm historia Polski

60 lat twórczości Tadeusza Różewicza w jednym tomie

- Znalazły się tutaj wiersze w wersjach drukowanych w miesięczniku "Twórczość". Jest to o tyle ważne, że Różewicz mniej więcej co drugi wiersz po publikacji w "Twórczości", a przed publikacją w tomikach przerabiał - mówi Janusz Drzewucki, autor opracowania wydanego właśnie zbioru wierszy i poematów Tadeusza Różewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki Tadeusz Różewicz poezja Magda Mikołajczuk literatura KSIĄŻKA KULTURA