Polskie Radio
Section05

książki

"Lata nauki Wilhelma Meistra" - premiera na kanale "Radiobook"!

W ramach projektu "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, wybieramy się do czasów romantyzmu i prezentujemy nieco mniej znany utwór z prozatorskiego dorobku największego przedstawiciela tej epoki literackiej w Niemczech, Johanna Wolfganga von Goethego - powieść dydaktyczną "Lata nauki Wilhelma Meistra". Czyta Marek Bargiełowski.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook Anna Stempniak literatura KSIĄŻKA KULTURA

Kornel Makuszyński - pisarz ze "słońcem w herbie"

Wiele szkół nosi jego imię, znajdziecie jego ulice w każdym polskim mieście, na pewno zetknęliście się z którąś z jego książek. "Panna z mokrą głową", "Szatan z siódmej klasy", "Awantura o Basię" bawiły i przywracały uśmiech. Małpki Fiki-Miki i Koziołka Matołka nie trzeba nikomu przedstawiać, a Pacanów dzięki temu zna każde dziecko. Właśnie mija 137 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kornel Makuszyński Justyna Majchrzak

"Nietota" - kolejna premiera w cyklu "Radiobook". Posłuchaj

"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. Tym razem proponujemy powieść jednego z najważniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski, wybitnego mistyka Tadeusza Micińskiego i jego powieść "Nietota" z 1910 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Audiobook Radiobook Tadeusz Miciński

Nowy "Radiobook"! "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza

"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pozycja "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znakomitego aktora Janusza Gajosa.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook Anna Stempniak Henryk Sienkiewicz literatura KSIĄŻKA KULTURA

Kinga Michalska poleca książki. Co warto położyć pod choinką?

Na kartach tych książek każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy powieści, literatury faktu, a nawet kryminałów. Mówiliśmy m.in. o monumentalnym dziele Eleny Kostioukovich "Sekrety włoskiej kuchni" z przedmową samego Umberto Eco oraz "Zbrodni wigilijnej" Georgette Hayer, czyli bożonarodzeniowej opowieści z dreszczykiem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Kinga Michalska KULTURA KSIĄŻKA literatura

Stan wojenny w literaturze. Kto o nim pisał?

Jak często współcześni autorzy beletrystyki sięgają po tematykę stanu wojennego? "Wroniec" Jacka Dukaja (ur. 1974), "Haszyszopenki" Jarosława Maślanka (1974), "Jest" Dawida Bieńkowskiego (1963), "Teatr Niewidzialnych Dzieci" Marcina Szczygielskiego (1973), "Ostatni raport" Zbigniewa Kruszyńskiego (1957) - to niektóre powieści powstałe po roku 2000 i napisane przez osoby, które w czasie stanu wojennego były dziećmi albo osobami bardzo młodymi.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk stan wojenny literatura KULTURA