Polskie Radio
Section05

kultura ludowa

Kaszubskiej opowieści ciąg dalszy

Przed naszymi młodymi słuchaczami przygody dwojga kaszubskich dzieci, rodzeństwa: Cyli i Brechta (tak! To prawdziwe kaszubskie imiona!). W odcinku sprzed tygodnia dzieci, chcąc poczuć się dorosłymi, zabrały rybacką łódkę taty i wypłynęły w morze. Oczywiście nie wiedziały, jak potem wrócić do brzegu. Uratował je legendarny olbrzym z kaszubskich legend – stolem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Piotr Dorosz Kaszuby legendy

Kultury przenikają się na Spiszu

„Różnorodność i wielonarodowość były tutaj zjawiskiem naturalnym. Na rynku w Spiskiej Sobocie można oglądać pomnik, który od frontu ma patriotyczny napis w języku słowackim, a po bokach- wcześniejsze o kilkadziesiąt lat patriotyczne napisy w języku węgierskim. Na cmentarzach w Lewoczy, Kieżmarku, Krempachach można oglądać grobowce, w których leżą trzy pokolenia. Dziadkowie mają napisy po niemiecku i niemiecką ortografię nazwiska, ojcowie – węgierską, dzieci – słowacką…”.
Zobacz więcej na temat:  folklor granica Słowacja Aleksandra Faryńska góry

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa tradycja śmierć KSIĄŻKA baśnie

Śląsk otwiera szafę!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otwiera przed zwiedzającymi przepastną, barwną śląską szafę. Pełno w niej kiełbas i jelenioków, ciasnoch i kań. O wyjątkowym stroju ludowym, który inspiruje nie tylko tradycyjne uroczystości, ale i współczesnych młodych projektantów opowiadała nam Anna Grabińska-Szczęśniak – kuratorka wystawy „Skarby śląskiej szafy”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa tradycja taniec Patrycja Zisch stroje narodowe

Jesień na polu / Осінь на полі

W dzisiejszej audycji Piotr Dorosz opowie o różnych pracach polowych. Rozmawialiśmy już o żniwach, ale to była tylko jedna z "polnych aktywności". Czy najważniejsza? Niezupełnie. Żniwa były bardzo ważne, bo to od plonów zależał dobrobyt mieszkańców wsi, ale tak naprawdę były one tylko wynikiem wszystkich innych działań na polu, które do żniw prowadziły.
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina