Polskie Radio
Section05
kwota wolna od podatku

"To mnie najbardziej bawi". Rzecznik rządu reaguje na propozycję PO ws. kwoty wolnej od podatku

- Dziś Donald Tusk składa propozycję 60 tys., a gdy był premierem, podniósł kwotę wolną o 2 zł. Może nawet zaproponować 90 tys., ale jak to się ma do jego rzeczywistych intencji? - pytał rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia. Polityk odniósł się do kontrpropozycji przewodniczącego PO wobec programów rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller 800+ kwota wolna od podatku autostrady autostrada Grzegorz Jankowski

Wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Sejm podjął decyzję

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną, nowelizującą kilkanaście ustaw. Wśród zmian wprowadzanych ustawą jest m.in. podniesienie kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn. Posłowie przyjęli 8 spośród 27 poprawek, jakie zostały zgłoszone do projektu ustawy w trakcie drugiego czytania. Za przyjęciem ustawy było 271 posłów, przeciw głosowało 177, wstrzymało się 2 posłów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Sejm ustawa spadek podatek kwota wolna od podatku

Kiedy rodzic samotnie wychowuje dziecko? Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kto ma prawo do ulgi podatkowej

Nowelizacja ustawy o PIT uporządkowała preferencyjne rozliczanie się jako samotny rodzic; wykluczyła też uznanie obojga rodziców za samotnych przy opiece naprzemiennej, co było niesprawiedliwe wobec osób faktycznie samotnie wychowujących dzieci - podkreśla Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa ulga na dzieci rodzice Ministerstwo Finansów podatki kwota wolna od podatku finanse osobiste

Opozycja straszy, że KPO zostanie wykorzystane do wydłużenia wieku emerytalnego. Maląg dementuje

- Gdy mówimy o środkach z Krajowego Planu Odbudowy, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny. Nic bardziej błędnego - stwierdziła Marlena Maląg. Jak podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej, "przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg emerytura senior wiek emerytalny w Polsce społeczeństwo Krajowy Plan Odbudowy Podatki 2022 pit kwota wolna od podatku

"Oprócz zmian w PIT, pracujemy nad korektami CIT". Minister finansów o działaniach resortu

Oprócz planowanych zmian w podatku PIT, obejmujących m.in. usunięcie tzw. ulgi dla klasy średniej i obniżenie wysokości pierwszego progu podatkowego, pracujemy też nad pewnymi koniecznymi korektami w CIT, które jednak wymagają konsultacji z rynkiem - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska dla "Pulsu Biznesu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska pit cit podatki Podatki 2022 GOSPODARKA kwota wolna od podatku pkb wojna na Ukrainie inflacja ulga podatkowa

Maląg: za czasów Tuska samotne matki miały ulgę podatkową ok. 6 tys. zł. Teraz będzie to 45 tys. zł

Marlena Maląg zwróciła uwagę na fakt, że "za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały ulgę podatkową maksymalnie wysokości ok. 6 tys. zł". Zgodnie z zapowiedzią minister rodziny i polityki społecznej "od 1 lipca będą miały ulgę wysokości 45 tys. zł". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzice dzieci ulga podatkowa podatki pit kwota wolna od podatku Polski Ład

Marek Suski: nie wycofujemy się z Polskiego Ładu

- Nie wycofujemy się z Polskiego Ładu, tam pewne niedoskonałości jak to przy wielkich programach wystąpiły. Mieliśmy taką sytuację, że w bardzo wielu miejscach dobrze wyliczono te wynagrodzenia, a w wielu miejscach nastąpiły błędy i za to rząd przepraszał - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi audycji byli również Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski, Paweł Bejda z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Maciej Konieczny z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polski Ład podatki kwota wolna od podatku polityka POLSKA

POLSKI ŁAD "Bilans będzie pozytywny, ale w błędach nie można tkwić zbyt długo". Prof. Modzelewski o reformie podatków

- Dla zdecydowanej większości Polaków będzie to reforma pozytywna - mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca problematyki podatkowej i wiceminister finansów w latach 1992-96. Zaznacza jednak, że "jeśli chodzi o kluczowy punkt związany z płatnikiem i poborcą zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to rząd zaliczył wpadkę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład podatki kwota wolna od podatku składka zus pieniądze społeczeństwo

POLSKI ŁAD Joanna Borowiak o Polskim Ładzie: rząd dotrzymuje słowa danego Polakom

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje, że dotrzymuje słowa danego Polakom. Chcemy też w tej sytuacji, w której jesteśmy obecnie, złagodzić skutki inflacji. Premier Mateusz Morawiecki ogłosi dzisiaj szczegóły kolejnej tarczy antyinflacyjnej i przedstawi nasze następne propozycje - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Polski Ład polityka tarcza antyinflacyjna Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Platforma Obywatelska opozycja kwota wolna od podatku podatki

Prezes ZUS: 94 proc. emerytów zyska na Polskim Ładzie

Według najnowszych rozwiązań przewidzianych w związku ze zmianą przepisów podatkowych, które weszły w życie od nowego roku, 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Straci zaledwie 457 osób. Dla pozostałych będą to zmiany neutralne. Szykujemy w ZUS systemy, żeby już w lutym wszystko zostało tak zrealizowane i wyrównane - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która była gościem audycji "Rządy Pieniądza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura Polski Ład renta dożywotnia ulga podatkowa kwota wolna od podatku

POLSKI ŁAD Polski Ład. Piotr Arak: to największa zmiana w systemie podatkowym od początku jego istnienia

- Deklaracja PIT-2 sięgająca do zarania naszego systemu podatkowego nie była aż tak istotna, ponieważ sama kwota wolna od podatku wynosiła dla większości pracowników w Polsce 3 tys. zł, a dzisiaj to 30 tys. - przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reformy podatki pit Polski Ład kwota wolna od podatku społeczeństwo wynagrodzenia