Polskie Radio
Section05
kwota wolna od podatku

Eksperci: Polacy czekają na wyższą kwotę wolną. Obniży to przychody z PIT, ale da szansę na wzrost podatków od obrotu

60 tys. zł kwoty wolnej od PIT to jedna z kluczowym obietnic wyborczych obecnie rządzących i społeczeństwo będzie wywierało presję na jej realizację. Opóźnianie wynika raczej ze względu na potrzeby budżetu, z którego trzeba zrealizować wiele innych obietnic i tak cechuje go wysokie zadłużenie. Być może kolejno wybory skłonią rząd do bardziej zdecydowanych kroków w tej kwestii, żeby wyborcy pamiętali o tym przy urnach. Warto też pamiętać, że więcej pieniędzy w kieszeniach podatników to ich większe wydatki, a więc obroty firm i wpływy do budżetu z podatków pośrednich - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Instuitiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski podatki pit

Tusk zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku. Lubnauer: w 2024 roku to nierealne

Przewodniczący PO Donald Tusk zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. złotych. To konkret, który miał być zrealizowany w ciągu pierwszych 100 dni jego rządu. Tymczasem kolejni politycy związani z opozycją mówią, że nie da się wprowadzić tego rozwiązania tak szybko. Do tych głosów dołączyła Katarzyna Lubnauer z KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska koalicja obywatelska podatki Katarzyna Lubnauer

Kwoty wolnej 60 tys. nie będzie w 2024 roku. "Koalicja nie chce tej reformy"

Ostatni dzień listopada to również ostatnia szansa na zmiany podatkowe, które mogły wejść w życie w przyszłym roku. Portal OKO.press przypomniał, że "KO obiecała kwotę wolną w wysokości 60 tys. zł, ale przedłużające się oczekiwanie na rząd Tuska nie jest jedynym problemem". "Koalicja nie chce tej reformy. I ma dobre argumenty" - dodano.
Zobacz więcej na temat:  podatki podatek pieniądze POLSKA polityka koalicja obywatelska PO Platforma Obywatelska GOSPODARKA

PO nie zrealizuje obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku? Leszczyna: nie mamy tego w umowie koalicyjnej

- Nie mamy tego w umowie koalicyjnej. Nie wszyscy nasi koalicjanci byli zwolennikami tego rozwiązania - powiedziała w poniedziałek wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna, pytana w TVN24 o podwyższenie kwoty wolnej od podatku, czyli o jeden z głównych postulatów jej ugrupowania w kampanii wyborczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izabela Leszczyna Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL lewica Polska 2050 społeczeństwo wybory 2023 wybory w Polsce kampania wyborcza Donald Tusk

Konfederacja złożyła projekt ustawy podatkowej. Coś jednak nie wyszło... i partia złoży autopoprawkę

Konfederacja złożyła w Sejmie projekt dotyczący zmian w podatkach. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że w propozycji zamiast deklarowanego wzrostu kwoty wolnej do poziomu 60 tysięcy złotych, pojawiła się taka kwota zmniejszająca podatek. "To znaczy, że kwota wolna wyniesie pół miliona złotych" - napisała Małgorzata Samborska z Grant Thornton. Konfederacji poinformowała, że w tej sprawie została już przygotowana i złożona autopoprawka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Samborska polityka pit podatki

Eksperci: złe oceny stanu budżetu to sygnał ograniczeń w realizacji kampanijnych obietnic

Stan zadłużenia państwa nie jest tragiczny, jak to próbuje się dziś przedstawiać, a o realizacji budżetu trzeba bazować na liczbach, nie opiniach. Przy zmianie rządu takie dyskusje zwykle są i raczej mają na celu pokazanie wyborcom, że nie da się zrealizować wszystkich złożonych w kampanii obietnic - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK inwestycje zagraniczne mieszkania podatek nieruchomości

"To mnie najbardziej bawi". Rzecznik rządu reaguje na propozycję PO ws. kwoty wolnej od podatku

- Dziś Donald Tusk składa propozycję 60 tys., a gdy był premierem, podniósł kwotę wolną o 2 zł. Może nawet zaproponować 90 tys., ale jak to się ma do jego rzeczywistych intencji? - pytał rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia. Polityk odniósł się do kontrpropozycji przewodniczącego PO wobec programów rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller 800+ autostrady autostrada Grzegorz Jankowski