Polskie Radio
Section05
kwota wolna od podatku

Opozycja straszy, że KPO zostanie wykorzystane do wydłużenia wieku emerytalnego. Maląg dementuje

- Gdy mówimy o środkach z Krajowego Planu Odbudowy, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny. Nic bardziej błędnego - stwierdziła Marlena Maląg. Jak podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej, "przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg emerytura senior wiek emerytalny w Polsce społeczeństwo Krajowy Plan Odbudowy Podatki 2022 pit kwota wolna od podatku

"Oprócz zmian w PIT, pracujemy nad korektami CIT". Minister finansów o działaniach resortu

Oprócz planowanych zmian w podatku PIT, obejmujących m.in. usunięcie tzw. ulgi dla klasy średniej i obniżenie wysokości pierwszego progu podatkowego, pracujemy też nad pewnymi koniecznymi korektami w CIT, które jednak wymagają konsultacji z rynkiem - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska dla "Pulsu Biznesu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska pit cit podatki Podatki 2022 GOSPODARKA kwota wolna od podatku pkb wojna na Ukrainie inflacja ulga podatkowa

Maląg: za czasów Tuska samotne matki miały ulgę podatkową ok. 6 tys. zł. Teraz będzie to 45 tys. zł

Marlena Maląg zwróciła uwagę na fakt, że "za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały ulgę podatkową maksymalnie wysokości ok. 6 tys. zł". Zgodnie z zapowiedzią minister rodziny i polityki społecznej "od 1 lipca będą miały ulgę wysokości 45 tys. zł". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzice dzieci ulga podatkowa podatki pit kwota wolna od podatku Polski Ład

Marek Suski: nie wycofujemy się z Polskiego Ładu

- Nie wycofujemy się z Polskiego Ładu, tam pewne niedoskonałości jak to przy wielkich programach wystąpiły. Mieliśmy taką sytuację, że w bardzo wielu miejscach dobrze wyliczono te wynagrodzenia, a w wielu miejscach nastąpiły błędy i za to rząd przepraszał - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi audycji byli również Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski, Paweł Bejda z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Maciej Konieczny z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polski Ład podatki kwota wolna od podatku polityka POLSKA

POLSKI ŁAD "Bilans będzie pozytywny, ale w błędach nie można tkwić zbyt długo". Prof. Modzelewski o reformie podatków

- Dla zdecydowanej większości Polaków będzie to reforma pozytywna - mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca problematyki podatkowej i wiceminister finansów w latach 1992-96. Zaznacza jednak, że "jeśli chodzi o kluczowy punkt związany z płatnikiem i poborcą zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to rząd zaliczył wpadkę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład podatki kwota wolna od podatku składka zus pieniądze społeczeństwo

POLSKI ŁAD Joanna Borowiak o Polskim Ładzie: rząd dotrzymuje słowa danego Polakom

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje, że dotrzymuje słowa danego Polakom. Chcemy też w tej sytuacji, w której jesteśmy obecnie, złagodzić skutki inflacji. Premier Mateusz Morawiecki ogłosi dzisiaj szczegóły kolejnej tarczy antyinflacyjnej i przedstawi nasze następne propozycje - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Polski Ład polityka tarcza antyinflacyjna Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Platforma Obywatelska opozycja kwota wolna od podatku podatki

Prezes ZUS: 94 proc. emerytów zyska na Polskim Ładzie

Według najnowszych rozwiązań przewidzianych w związku ze zmianą przepisów podatkowych, które weszły w życie od nowego roku, 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Straci zaledwie 457 osób. Dla pozostałych będą to zmiany neutralne. Szykujemy w ZUS systemy, żeby już w lutym wszystko zostało tak zrealizowane i wyrównane - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która była gościem audycji "Rządy Pieniądza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura Polski Ład renta dożywotnia ulga podatkowa kwota wolna od podatku

POLSKI ŁAD Polski Ład. Piotr Arak: to największa zmiana w systemie podatkowym od początku jego istnienia

- Deklaracja PIT-2 sięgająca do zarania naszego systemu podatkowego nie była aż tak istotna, ponieważ sama kwota wolna od podatku wynosiła dla większości pracowników w Polsce 3 tys. zł, a dzisiaj to 30 tys. - przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reformy podatki pit Polski Ład kwota wolna od podatku społeczeństwo wynagrodzenia

POLSKI ŁAD "Reforma podatków wpisuje się w kierunek przyjęty przez większość państw UE". Zych o Polskim Ładzie

- Polski Ład upodabnia nasz system podatków i ubezpieczeń do rozwiązań funkcjonujących w większości państw Unii Europejskiej. Nie jest to ewenement, rewolucja, ale przyjęcie pewnej normy. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można tego kwestionować - mówi prezes Ośrodka Analiz Cegielskiego Tymoteusz Zych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład podatki kwota wolna od podatku składka zus Unia Europejska

Pomniejszanie zaliczek na podatek o kwotę wolną. Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady składania PIT-2

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na podatek od kwoty wolnej od podatku. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów kwota wolna od podatku podatek dochodowy ulga podatkowa rozporządzenie pit

W 2022 roku w portfelach Polaków zostanie 17 mld złotych dzięki reformie podatkowej

Rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, będą bardzo korzystne dla rodzin, dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku oraz wprowadzeniu tzw. "zerowego" PIT-u dla pewnych kategorii podatników - powiedział Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład rodzina ulga podatkowa fiskus progi podatkowe kwota wolna od podatku

17 mld zł rocznie w portfelach Polaków dzięki historycznej obniżce podatków. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z nią kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł, a opodatkowane stawką 32 proc. będą dochody powyżej 120 tys. zł. Wprowadzane są nowe ulgi podatkowe, zmienią się też zasady odliczania składki zdrowotnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki kwota wolna od podatku progi podatkowe ulga podatkowa Nowy Ład POLSKA

POLSKI ŁAD 2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów. Efekt Polskiego Ładu w praktyce

Dla polskich seniorów rok 2022 będzie rekordowy pod względem podwyżek świadczeń. Niektórzy w całym roku zauważą na koncie nawet 5 tys. zł więcej. "Tak dużych podwyżek rent i emerytur jeszcze nie było" - informuje we wtorek "Super Express".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład emerytura ZUS zus składki podatki kwota wolna od podatku Marlena Maląg senior społeczeństwo GOSPODARKA

POLSKI ŁAD Polski Ład. Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych

Wśród zmian, jakie poparł Sejm, jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera. Nastąpi także podwyżka pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład podatki Sejm kwota wolna od podatku składka zus GOSPODARKA