Polskie Radio
Section05
kwota wolna od podatku

Kto skorzysta na wyższej kwocie wolnej od podatku?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz wyższe ulgi dla twórców i artystów. To jedne z głównych puntów dzisiejszego posiedzenia rządu. Zgodnie z propozycjami, od przyszłego roku, do 8 tysięcy wzrośnie kwota wolna dla osób najmniej zarabiących. Obecnie wynosi ona 6 tysięcy 600 złotych. Twórcy zaś zyskają podwojenie limitu, od któego można odpisać 50 procent kosztów uzyskania przychodów.
Zobacz więcej na temat:  kwota wolna od podatku rząd Beaty Szydło podatki

"Trzeba polityków zmuszać do realizowania postulatów"

Mijający rok, jeśli chodzi o związki zawodowe, upłynął pod znakiem Solidarności. Zrealizowana została większość zgłaszanych przez nią postulatów, m.in. skrócenie wieku emerytalnego i podniesienie płacy minimalnej. Z drugiej strony, przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, nie unika deklaracji politycznych. O działaniach NSZZ Solidarność w 2016 roku mówili w Debacie Poranka Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ Solidarność), Piotr Szumlewicz (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) i dr Rafał Towalski (Szkoła Główna Handlowa).
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Szumlewicz rząd Beaty Szydło Piotr Duda wiek emerytalny w Polsce płaca minimalna kwota wolna od podatku

Debata Poranka: Czy państwo powinno wspierać najuboższych?

Programy 500 Plus i Mieszkanie Plus, a także zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku, mają na celu zmniejszanie skali ubóstwa w Polsce. Czy rząd powinien wspierać najuboższych Polaków? O tym w Debacie Poranka dyskutowali dr Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Rafał Trzeciakowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju, Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność” i Piotr Szumlewicz, ekspert OPZZ.
Zobacz więcej na temat:  podatki program 500+ Mieszkanie Plus kwota wolna od podatku Piotr Szumlewicz pit

"Nauka demokracji w polskiej klasie politycznej na dwójkę"

Kolejne ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, prawo o zgromadzeniach publicznych czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku z korzyścią wyłącznie dla najuboższych. To tylko niektóre z niedawnych decyzji większości parlamentarnej, które oburzają opozycję. O zmianach, wprowadzanych przez PiS i stanowisku przeciwników politycznych rozmawiali w Debacie Dnia prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny kwota wolna od podatku Sejm PiS Kazimierz Kik