Polskie Radio
Section05
kwota wolna od podatku

Debata Dnia: sprawiedliwy system podatkowy

Trwa debata nad reformą finansów państwa i wprowadzeniem nowego systemu podatkowego. Wśród pomysłów pojawiają się m.in. te dotyczące jednej stawki VAT, likwidacji CIT i wszystkich obowiązujących podatków, składek obciążających pracę i składki zdrowotnej w zamian za które miałby być wprowadzony jeden podatek od funduszu płac na poziomie 25 proc. O tym, czy podatki mogą być sprawiedliwe społecznie, rozmawiali w Debacie Dnia Jakub Dymek (Krytyka Polityczna) i Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  finanse podatki vat cit składka zus Jacek Liziniewicz kwota wolna od podatku

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

- Zmianę kwoty wolnej od podatku negatywne odczuje ok. 700 tys. podatników, którzy przekraczają drugi próg podatkowy. Pozytywnie skutki odczuje ok. 3 mln podatników – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. podatków Radosław Piekarz. Gość odniósł się w ten sposób do pozytywnego zaopiniowania przez sejmową komisję finansów publicznych poprawek Senatu do ustawy zmieniającej kwotę wolną od podatku.
Zobacz więcej na temat:  kwota wolna od podatku Sejm podatki

Senat za podniesieniem kwoty wolnej od podatku

Zgodnie z przyjętą kilka minut po północy przez izbę poprawką senatora PiS Grzegorza Biereckiego, kwota wolna od podatku dla osób zarabiających do 11 tysięcy złotych rocznie wzrośnie w 2017 roku z 3091 do 6600 złotych. Nie zmieni się dla osób zarabiających od 11 tysięcy do 85 528 złotych. Będzie stopniowo maleć, aż do zera dla podatników zarabiających od 85 528 do 127 tysięcy złotych. We wtorek poprawką zajmuje się Sejm. Następnie ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  kwota wolna od podatku pieniądze POLSKA Senat

Zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku

Senat zmienił przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku. Dla osób zarabiających do 11 tysięcy złotych rocznie, wzrośnie ona w 2017 roku z 3091 do 6600 złotych. Sprawę w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 komentowali Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Roland Paszkiewicz z CDM Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 finanse ekonomia podatek kwota wolna od podatku Justyna Golonko