Polskie Radio
Section05
Łotwa

Państwa bałtyckie zaostrzą kontrole na granicach? "Te działania są zrozumiałe"

Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs zapowiedział, że w razie masowego napływu migrantów jego kraj może zamknąć granicę z Rosją i Białorusią. Napięta sytuacja panuje również na granicy z Estonią i Litwą. - Podejmowane działania w mojej opinii są jak najbardziej zrozumiałe - uważa Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Łotwa Litwa Estonia granica

Presja migracyjna na kraje bałtyckie. Coraz więcej osób trafia z Białorusi na Litwę poprzez Łotwę

Rośnie liczba nielegalnych migrantów, którzy na Litwę docierają z Łotwy - podają władze w Wilnie. Wynika to z utrzymującej się presji migracyjnej na granicy łotewsko-białoruskiej. Ostatniej doby próbowało ją sforsować 90 osób. Dwudziestu migrantów zostało też zawróconych na granicy Litwy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Łotwa migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 granica służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa Białoruś

Rośnie presja na granicę Łotwy, powstaje bariera. "Rosja i Białoruś będą nadal wykorzystywać migrantów jako broń"

- Rosja i Białoruś nadal będą wykorzystywać przeciwko nam migrację w charakterze broni - oceniła Elizabete Vizgunova-Vikmane, ekspertka Łotewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Łotewskie władze i straż graniczna alarmują: gwałtownie rośnie liczba nielegalnych imigrantów na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna wojsko policja Łotwa

Rośnie presja migracyjna na granicy łotewsko-białoruskiej. Władze w Rydze przyspieszą budowę ogrodzenia

Przyspieszenie budowy ogrodzenia na granicy Łotwy z Białorusią będzie kosztować łotewskie państwo dodatkowe 3 mln euro - przekazał w poniedziałek portal LSM. Nowy rząd w Rydze zapowiedział, że jednym z jego celów jest dokończenie budowy płotu w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Łotwa migracja służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny 2023 wojna hybrydowa granica Ryga Bialoruś

Niespokojnie na granicy Łotwy z Białorusią. W stronę nielegalnych migrantów padły strzały

Nie ustają próby przedostawania się nielegalnych migrantów na tereny Unii Europejskiej od strony Białorusi. Tym razem gorąco było na granicy tego kraju z Łotwą. Próbujących się przedrzeć przez zapory przybyszów z Afryki i Azji zatrzymała miejscowa straż graniczna. W czasie incydentu padły strzały.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Łotwa granica kryzys migracyjny 2023 Białoruś