Polskie Radio
Section05
malarstwo

Jak Niemcy kradli polskie skarby kultury?

Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Powstanie Warszawskie Niemcy

Z czego żyją „wolne” zawody?

Opublikowany niedawno raport „Sytuacja artystów w Polsce” pokazuje, że niepewność związaną z sytuacją finansową czują głównie literaci, dziennikarze, filolodzy, kompozytorzy, a także muzycy i śpiewacy. Gośćmi programu Kwadratura Kultury byli: Bożena Leszczyńska - prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Grzegorz Sieczkowski - niezależny publicysta, Mateusz Olszewski - student IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska malarstwo Władysław Strzemiński

Od Ernsta do hybrydy. Inspiracje ilustratora "Przekroju"

- Daniel Mróz wspominał, że jego ojciec, dziennikarz, bez przerwy pracował. W czasie weekendów zabierał go razem z bratem do redakcji. To właśnie tam przyszły rysownik zobaczył pierwszą ilustrację niemieckiego przedstawiciela surrealizmu Maxa Ernsta – mówiła Anna Baranowa, która opowiadała w Dwójce o legendarnym grafiku współpracującym z tygodnikiem "Przekrój".
Zobacz więcej na temat:  grafika malarstwo Dawid Dziedziczak SZTUKA KULTURA

Na tropie zaginionego tryptyku Matejki

Do wybuchu II wojny światowej tryptyk znajdował się w Krakowie u rodziny Tarnowskich, zaginął w niejasnych okolicznościach. W kolejnej odsłonie audycji Magdaleny Ogórek Utracone, Odzyskane podążaliśmy śladem obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej". Trop prowadzi do Wiednia. Gościem audycji był dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Jan Matejko II wojna światowa malarstwo dzieła sztuki

Najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo dzieła sztuki II wojna światowa Magdalena Ogórek robert kudelski historia Polski Rafael Santi SZTUKA