Polskie Radio
Section05
maseczki

"Potrzebne twarde obostrzenia i termin ich zakończenia". Maria Libura o strategii walki z pandemią

- Obostrzenia są konieczne, ale trzeba jasno zakreślić ich horyzont - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 lockdown Koronawirus w Polsce maseczki rząd Mateusza Morawieckiego

Jakie maseczki ochronne są legalne? Sprawdź normy i wymagania

Maseczki medyczne i filtrujące muszą spełniać odpowiednie wymogi norm europejskich. Powinny być opatrzone znakiem CE w ściśle określonych proporcjach, a te filtrujące przy tym oznaczeniu muszą posiadać dodatkowo m.in. numer jednostki notyfikowanej, która bierze udział w ocenie wyrobu, dokumentacji i nadzorze. Wcześniej producenci tych wyrobów muszą wykonać badania laboratoryjne, które weryfikują, czy wyroby spełniają odpowiednie normy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus wirus zdrowie COVID-19 Koronawirus w Polsce maseczka maseczki pandemia bezpieczeństwo

Nowe przepisy: z maseczką w samochodzie?

Trwająca już od roku pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie w niemal każdym aspekcie. Widoczne jest to także m.in. w sferze transportu, podróży i motoryzacji. Do części obostrzeń zdążyliśmy się już przyzwyczaić i je zaakceptować, ale czy pamiętamy o wszystkich?
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce maseczka maseczki motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód epidemia bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo STYL ŻYCIA Radio kierowców

"Zasłanianie twarzy w zamkniętych miejscach może nie być konieczne". Nowe wytyczne w Wlk. Brytanii

- Jest całkiem możliwe, że w miesiącach letnich, kiedy - jak to miało miejsce w zeszłym roku - wskaźniki zakażeń spadają, nie będziemy musieli nosić masek przez cały czas. Zasłanianie twarzy w zamkniętych miejscach publicznych w Anglii może nie być konieczne latem, jeśli liczba zakażeń koronawirusem spadnie wystarczająco - powiedziała zastępca naczelnego lekarza Anglii Jenny Harries.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Boris Johnson Anglia Europa koronawirus pandemia COVID-19 maseczki

Duży wzrost liczby zakażeń. Minister zdrowia zapowiada zmiany w obostrzeniach

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi w środę, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, nowe szczegółowe zasady dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Obecnie wciąż obowiązują wytyczne ustanowione 12 lutego na okres dwóch tygodni.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 maseczka maseczki Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski

Maseczki "made in China", a ochrona przed COVID-19. Włoski ekspert ostrzega

- Połowa dostępnych we Włoszech maseczek FFP2 importowanych z Chin nie spełnia wymaganych norm i nie chroni - twierdzi metrolog Marco Zangirolami, który testuje środki ochrony osobistej na masową skalę. Dodaje, że chińskie maseczki nie są też dostosowane do europejskich rysów twarzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy COVID-19 pandemia epidemia Europa Europa Zachodnia Chiny maseczki koronawirus infografika