Polskie Radio
Section05
maseczki

Koronarestrykcje w Europie. Godzina policyjna, maseczki FFP2 i ograniczenia w przemieszczaniu się

- W obawie przed rozprzestrzenianiem się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa w kilku krajach Europy zaostrzono już regulacje dotyczące zasłaniania nosa i ust. W Austrii i Bawarii w sklepach i pojazdach komunikacji zbiorowej trzeba nosić maskę typu FFP2, od wtorku podobny obowiązek będzie istniał w Czechach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa maseczka maseczki COVID-19 koronawirus pandemia

Będą zmiany w zasłanianiu ust i nosa? Minister zdrowia wyjaśnia

Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami jak przyłbica czy szalik i chusta, które nie stanowią skutecznego zabezpieczenia przed koronawirusem. Co do rodzaju maseczek, będzie tylko miękka rekomendacja Rady Medycznej - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce Adam Niedzielski maseczki COVID-19 społeczeństwo pandemia zdrowie

Zmiany dot. zasłaniania ust i nosa? Wiceminister zdrowia: dyskutujemy o tym

 - W tej chwili nie ma decyzji o wprowadzeniu nakazu noszenia maseczek chirurgicznych, dyskutujemy o tym - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Informację o tym, że ma być wydane rozporządzenie w tej sprawie, podał w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA maseczka maseczki Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski Koronawirus w Polsce społeczeństwo zdrowie COVID-19

Grzywna dla prezydenta Chile. Sebastián Piñera ukarany za brak maseczki

Prezydent Chile Sebastián Piñera został ukarany grzywną w wysokości trzech i pół tysiąca dolarów za brak maseczki w miejscu publicznym. Na początku grudnia w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie prezydenta z kobietą, którą spotkał podczas spaceru na plaży. Na fotografii ani Sebastián Piñera, ani spotkana przezeń kobieta nie mają maseczek. 
Zobacz więcej na temat:  Chile Ameryka ŚWIAT pandemia zdrowie maseczka maseczki koronawirus

Koronawirus. "Obostrzenia spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa"

- Jedna osoba może zakazić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób w sprzyjających okolicznościach. Dlatego warto, żebyśmy wszyscy przestrzegali obostrzeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Posobkiewicz, lekarz pracujący na oddziale covidowym warszawskiego szpitala MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce maseczka maseczki dystans społeczny Agnieszka Kunikowska Marek Posobkiewicz

Szwecja wycofuje się ze swojej strategii walki z koronawirusem. "To dramatyczna porażka"

Świat zmaga się z pandemią COVID-19. Najczęstsze rozwiązania walki z koronawirusem to lockdown lub ograniczanie kontaktów społecznych przy możliwie największym dalszym funkcjonowaniu gospodarki - to rozwiązanie próbuje wybierać Polska. Jest też inna ścieżka, której przykładem jest Szwecja. Tam zdecydowano się na minimalne obostrzenia i niemal normalne funkcjonowanie gospodarki. Teraz naukowcy z tego kraju przyznają, że to był błąd. - Jak dotąd szwedzka strategia okazała się dramatyczną porażką - mówi szwedzka wirusolog Lena Einhorn cytowana przez portal tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja pandemia koronawirus COVID-19 maseczki wirus choroby zakaźne

"Czeka nas ciemna zima". Joe Biden apeluje o noszenie maseczek

Nosząc maseczki, możemy ocalić dziesiątki tysięcy ludzi - oświadczył Joe Biden, uznany przez większość mediów amerykańskich za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA. Ostrzegał, że Stany Zjednoczone czeka "ciemna zima", a szczepionka nie będzie dostępna powszechnie przez miesiące.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden koronawirus COVID-19 pandemia szczepionka szczepienia maseczki wybory prezydenckie w USA

Premier: nienoszenie maseczek to nie wyraz buntu i niezależności, ale zwykłej głupoty

"Ten cienki kawałek materiału na twarzy to często granica między życiem i śmiercią - zwłaszcza dla naszych seniorów. Wbrew pozorom nienoszenie maseczek to nie wyraz buntu i niezależności, ale zwykłej głupoty" - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia zdrowie maseczki

"To absolutny margines". Hubert Biskupski o ruchach antymaseczkowych

- Mentalność i kultura państw azjatyckich a europejskich ws. pandemii są zupełnie inne. Nie zgodzę się z tym, że ruchy antymaseczkowe odpowiadają za rozwój pandemii. One się nią "żywią", ale to jest absolutny margines - mówił w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski ("Super Express"). Gościem "Debaty Dnia" był również Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 społeczeństwo zdrowie bezpieczeństwo Polskie Radio 24 maseczki maseczka infografika POLSKA