Polskie Radio
Section05
młodzież

"Egzamin na wszelki wypadek". Po co dziś jest matura?

Kiedyś świadectwo dojrzałości, dziś "egzamin na wszelki wypadek". - O maturze myślą ci, którzy wybierają się na studia. Jeśli ktoś nie ma tego w planach, egzamin wydaje się zbędny - mówi Katarzyna Kucharska z Siewie.edu.pl. - Ale nasze "widzi mi się" zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zachęcam, żeby jednak do matury przystąpić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja matura egzaminy maturalne studia młodzież Weronika Puszkar

Ekologia. Jednostkowe decyzje mają znaczenie, gdy trzeba pomóc Ziemi

Papierowe słomki, korki połączone z butelkami, papierowe torby w sklepach - to za mało, by uratować Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Eksperci z Ekoeksperymentarium stawiają na edukację klimatyczną, dostarczają inspiracji do codziennych małych działań. Wiedzą, że to działa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar ekologia Jędrzej Rosiewicz ślad węglowy ślad wodny STYL ŻYCIA młodzież

Debata w Czwórce. "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?"

23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, radiowa Czwórka zaprasza na debatę: "Young Adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?". Udział w niej wezmą najbardziej znane autorki tego gatunku, m. in.: Weronika Marczak, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Natalia Fromuth, Monika Rutka, a także psycholożki, pedagodzy, kulturoznawcy i booktokerki. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. Start o godz. 20.00.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka debata czytelnictwo młodzież literatura

Dr Urszula Zdanowicz mówi wprost: edukacja zdrowotna w szkole to świetny pomysł!

Do polskich szkół ma trafić przedmiot: edukacja zdrowotna. To wspólny pomysł trzech ministerstw: zdrowia, edukacji i sportu. Nowy przedmiot ma zastąpić edukację do życia w rodzinie i ma wychowywać zdrowe i świadome pokolenia. Trójkowa gościni nie ma wątpliwości, że to genialny pomysł. Ale przy okazji zwraca też uwagę na niezwykle ważną kwestię edukacji cyfrowej, która także powinna się znaleźć w programie szkolnym.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie edukacja szkoła dzieci młodzież internet Krzysztof Łoniewski Trójka

Jazda quadem. Z jaką kategorią prawa jazdy? Od jakiego wieku?

Jako że pogoda skłania do wyciągnięcia z garaży quadów, w "Bezpiecznej Jedynce" przyjrzeliśmy się tego typu pojazdom. Jazda nimi daje dużo frajdy, ale może być także bardzo niebezpieczna. Jakie trzeba mieć uprawnienia, żeby legalnie poruszać się quadem? Jakie są przepisy i zasady bezpieczeństwa dotyczące właśnie tego pojazdu? 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz motoryzacja quad bezpieczeństwo policja prawo jazdy uprawnienia dzieci młodzież

Kryzysy samobójcze nastolatków i odpowiedzialność dorosłych. "Trzeba zacząć od tego, by zrozumieć"

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce co najmniej 6 nastolatków podejmuje próbę samobójczą. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nie do wszystkich prób wzywani są funkcjonariusze; o niektórych wiedzą tylko najbliżsi, albo samo dziecko. Z czego wynika kryzys? I jak możemy z nim walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk młodzież zdrowie psychiczne rodzice telefon zaufania pomoc

Kino dokumentalne dla młodych widzów? Oczywiście! Rusza druga edycja niezwykłego festiwalu

Już 13 kwietnia rusza druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC, który przybliża młodym widzom niezwykłą moc kina dokumentalnego. Tegoroczna edycja to bogaty przegląd filmów, które skupiają się na życiu nastolatków i ich codziennych doświadczeniach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino festiwal filmowy młodzież dzieci szkoła pokaz Radosław Nałęcz Trójka

Zbliża się Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. Co w programie?

Już niedługo wystartuje druga odsłona Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. To festiwal o młodych i dla młodych widzów. - W Polsce do tej pory nie było festiwalu filmów dokumentalnych dla młodej widowni - mówi Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna festiwalu. - Ten festiwal oraz inne podejmowane przez Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy mają to zmienić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka film dokumentalny młodzież festiwal filmowy Adam Smolarek

Szkoła Młodej Krytyki. "Wiosną nauczymy się, jak robić radio"

Szefowa Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, wicedyrektor radiowej Trójki Michał Nogaś i reportażystka Agnieszka Szwajgier poprowadzą spotkania dla młodych dziennikarzy w warszawskiej Big Book Cafe. Wiosenny semestr Szkoły Młodej Krytyki poświęcony będzie przekazowi audio i tworzeniu podcastów. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA młodzież edukacja media dziennikarstwo Agnieszka Szwajgier Kamil Jasieński Justyna Dżbik

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież