Polskie Radio
Section05
panele słoneczne

Dofinansowania i obniżone rachunki za prąd - panele fotowoltaiczne we wspólnotach i spółdzielniach

Inwestycja jest kosztowana, ale mieszkańcy mogą powalczyć o granty i dofinansowania. Przy rosnących kosztach energii coraz więcej wspólnot i spółdzielni decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu mogą uzyskać zwrot nawet połowy kosztów energii i ciepła. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka fotowoltaika panele słoneczne panele fotowoltaiczne energia odnawialna spółdzielnie mieszkaniowe odnawialne źródła energii

Opłata pomimo rezygnacji z usługi. UOKiK nałożył wielomilionową karę na firmę instalującą panele fotowoltaiczne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 5,6 mln zł kary na Krajowy Projekt Energetyczny, spółkę instalującą panele fotowoltaiczne. Urząd ocenił, że firma nie miała prawa pobierać od klientów prawie 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, jeżeli rezygnowali z jej usług.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste UOKiK firma panele słoneczne konsument usługi opłaty

Ekipy remontowe i instalatorzy fotowoltaiki. W 2023 r. tych specjalistów poszukiwaliśmy najczęściej

W 2023 r. o 40 proc. spadło zainteresowanie specjalistami z zakresu fotowoltaiki, mimo to ich usługi nadal był poszukiwane najczęściej - wynika z raportu platformy Oferteo.pl. Na drugie miejsce z dziewiątego przesunęły się usługi remontów domów i mieszkań. Zainteresowanie nimi wzrosło o 34 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma usługi remont mieszkania remont domu panele słoneczne

Innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych. Polska spółka odzyskuje cenne surowce

Spółka technologiczno-badawcza 2loopTech zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych opracowanej wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą. Według spółki metoda umożliwia prawie całkowity recyklingi paneli PV i pozwala na odzyskanie cennych surowców z paneli fotowoltaicznych - krzemu, miedzi i srebra.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka recykling fotowoltaika OZE panele słoneczne

Ekspert resortu rozwoju: w przyszłym roku pojawi się nowy typ producenta prądu z OZE : prosument wirtualny

Aby uniezależnić się od coraz wyższych cen za energię oraz zapobiegać negatywnym zmianom klimatycznym, polskie firmy powinny więcej inwestować w instalacje OZE - powiedział Andrzej Strzałkowski, Departament Gospodarki Niskoemisyjnej z Ministerstwa Rozwoju i Technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 PRSA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia OZE msp firma energia elektryczna elektrownia atomowa panele słoneczne elektrownie wiatrowe

Enea rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej. Powstanie około 12 tys. paneli słonecznych

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I w woj. zachodniopomorskim, podpisała też umowę na wykonanie farmy Jastrowie II - poinformowała Grupa Enea. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o 16 MW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Enea energia elektryczna energetyka energia odnawialna OZE solary panele słoneczne POLSKA inwestycje budowa społeczeństwo fotowoltaika

Rząd zmienił rozporządzenie. Ma to usprawnić proces inwestycyjny dot. fotowoltaiki

Rząd zmienił rozporządzenie ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przedłożone przez ministra klimatu i środowiska. Wprowadzone zmiany pozwolą m.in. łatwiej budować garaże i parkingi oraz usprawnią proces inwestycji dotyczących systemów fotowoltaicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fotowoltaika panele słoneczne inwestycje budowa legislacja środowisko energetyka energia odnawialna OZE POLSKA

Sukces programu "Mój Prąd". Rośnie produkcja prądu z OZE

Globalnie, według analizy BNEF, odnawialne źródła energii są najtańszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej. Mimo że koszty projektów dotyczących paliw kopalnych spadły w ostatnich sześciu miesiącach o 5 proc., to lądowa energetyka wiatrowa i fotowoltaika pozostały najtańszymi technologiami do produkcji energii elektrycznej w krajach, które wytwarzają 82 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska prąd energia odnawialna OZE panele słoneczne POLSKA

Mała elektrownia wiatrowa w ramach programu "Mój Prąd"? Wiceszef NFOŚiGW: analizujemy kolejne komponenty

Analizujemy, czy do programu "Mój Prąd" dołączyć kolejny komponent w postaci dofinansowania do małych przydomowych elektrowni wiatrowych - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Podkreślił, że na razie nie ma w Polsce dużego zainteresowania takim rodzajem energetyki prosumenckiej, ale ten rynek się rozwija.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna OZE NFOŚiGW dofinansowanie panele słoneczne

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0". Są dodatkowe środki na dofinansowania

Trwa piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie "Mój Prąd". Program rozszerzono o dofinansowanie do pomp ciepła i kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dla "Mój Prąd 5.0" planowano początkowo 100 mln PLN, ale w ciągu miesiąca te środki zostały wykorzystane, dlatego rząd uzupełnił pulę pieniędzy na ten cel o dodatkowe 400 mln PLN.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska prąd energia odnawialna OZE panele słoneczne POLSKA