Polskie Radio
Section05
piesi

Prof. Ślęzak: w październiku i listopadzie co trzecią ofiarą śmiertelną wypadków jest pieszy

Statystyki pokazują, że w październiku i listopadzie co trzecią ofiarą śmiertelną lub osobą ciężko ranną jest pieszy - podkreślił w rozmowie z PAP szef ITS prof. Marcin Ślęzak. Dodał, że jest to szczególnie ważne w kontekście Wszystkich Świętych, kiedy w pobliżu cmentarzy po zmroku jest więcej pieszych.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowcy samochody wypadek piesi transport

Wszystkich Świętych na drogach. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Początek listopada to zawsze dni zadumy i wspomnień związanych z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Refleksyjnego nastroju nie powinien zepsuć stres związany ze zdarzeniem drogowym lub mandatem. Przed wyjazdem sprawdźmy stan samochodu, zaplanujmy trasę i pamiętajmy, że w świątecznych dniach panuje na drogach dużo większy ruch.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz motoryzacja samochód transport policja bezpieczeństwo cmentarz piesi

Nowe uprawnienia dla straży miejskiej. Za co można dostać mandat?

Osoby, które poruszają się na rowerze lub hulajnodze elektrycznej powinny zachować ostrożność poruszając się po ulicach. Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia: będą mogli ukarać mandatem za nieprawidłową jazdę jednośladami po drogach dla pieszych i jazdę bez uprawnień.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz straż miejska kodeks drogowy bezpieczeństwo na drodze policja piesi rower hulajnogi elektryczne

Podkarpackie. Poprawi się bezpieczeństwo na 15 przejściach dla pieszych

15 przejść dla pieszych na drogach krajowych Podkarpacia zostanie doświetlone. To kolejne inwestycje z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID), które w znaczący sposób wpłynął na poprawę bezpieczeństwa pieszych – poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców drogi bezpieczeństwo na drodze GDDKiA Rzeszów infrastruktura piesi

Akcja "Świeć przykładem". Policjanci przypominają o korzystaniu z odblasków

Jesienna pogoda i szybciej zapadający zmrok to czynniki, które zwiększają ryzyko wypadków z udziałem pieszych. Aby temu przeciwdziałać, policjanci rozpoczęli coroczną akcję pod hasłem "Świeć przykładem". W jej ramach funkcjonariusze rozdają w szkołach odblaskowe gadżety, a na drogach przypominają pieszym o obowiązku noszenia odblasków.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Grzegorz Armatowski bezpieczeństwo na drodze piesi odblaski policja policja polska

Rusza ogólnopolska akcja "Senior na drodze do… bezpieczeństwa!"

Kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród kierowców, pieszych i rowerzystów powyżej 60. roku życia to główne cele ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej, która startuje 18 września 2023 roku. Warsztaty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będą odbywały się w wybranych lokalizacjach w każdym z 16 województw w okresie od września do listopada 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo na drodze kierowcy piesi drogi samochody rower senior policja Drogówka ministerstwo infrastruktury

Hulajnogi, rolki, deskorolki – coraz większy problem w miastach. Jak go rozwiązać?

Hulajnogi, rolki, deskorolki to tani, szybki i ekologiczny sposób poruszania się po zatłoczonych miastach. Ale zarazem coraz bardziej problematyczny, gdyż ich użytkownicy coraz częściej wymykają się spod jakiejkolwiek kontroli: nie przestrzegają przepisów, jeżdżą zbyt szybko po chodnikach, porzucają hulajnogi gdzie popadnie. Władze niektórych polskich miast zastanawiają się nad wprowadzeniem poważnych ograniczeń.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hulajnoga miasto piesi Łódź Kraków Damian Grosicki Radosław Nałęcz Trójka

Nagroda PIN 2023 dla Polski. Szef ITS: jesteśmy europejskim liderem w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach

Wreszcie nie jesteśmy na końcu, a wręcz odwrotnie - jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - ocenił szef Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak odnosząc się do przyznania Polsce przez ETSC nagrody za osiągnięcia w poprawie bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo na drodze drogi wypadek samochody piesi ITS infrastruktura

Raport ITS. Kobiety jeżdżą bezpieczniej

Kobiety jeżdżą bezpieczniej, powodują mniej wypadków i kolizji – oto wyniki najnowszego raportu Instytutu Transportu Samochodowego. Z opracowania wynika, że w 2022 roku kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały nieco ponad 23 procent wypadków drogowych, zaś mężczyźni ponad 72 procent.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo drogi kierowca kobieta piesi infrastruktura Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Edukacyjna akcja policji "Na drodze - patrz i słuchaj"

Nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa to główne przyczyny zdarzeń w ruchu drogowym, ale ostatnio poważnym problemem stały się telefony komórkowe, które potrafią znacząco odwrócić naszą uwagę i spowolnić czas reakcji. W "Bezpiecznej Jedynce" zaprezentowaliśmy edukacyjną akcję policji "Na drodze - patrz i słuchaj" skierowaną do wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Porębska Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo na drodze policja kierowcy samochody piesi kodeks drogowy

Pieniądze na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Resort infrastruktury ogłasza nabór

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło nabór wniosków na projekty, które poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym (BRD) na drogach wojewódzkich. Do rozdania są 252 miliony złotych. Pieniądze te mają posłużyć między innymi na montaż dodatkowego oświetlenia, czy odseparowanie ruchu pieszego od samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje transport piesi rower bezpieczeństwo