Polskie Radio
Section05

"Woyzeck". Słuchowisko Georga Büchnera w adaptacji i reżyserii Julii Mark

"Woyzeck" Georga Büchnera to jeden z najwybitniejszych dramatów niemieckiego romantyzmu. Dzieło tajemnicze, bo nigdy niedokończone, od lat fascynuje artystów. Doczekało się wielu realizacji scenicznych, filmowych i operowych. Autor podczas tworzenia dramatu inspirował się faktycznymi doniesieniami z procesu sądowego pewnego żołnierza o imieniu Woyzeck. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Georg Büchner Jerzy Liebert Julia Mark Anna Balcewicz Beata Jankowska Łukasz Lewandowski Katarzyna Anzorge Arkadiusz Brykalski Hanna Chojnacka-Gościniak Wojciech Brzeziński Grzegorz Falkowski Mariusz Ostrowski Łukasz Wójcik

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3548

Dorota z Gienkiem odbywają sentymentalny spacer po Laskach. To skłania ich nie tylko do refleksji nad przemijaniem, ale również nad pewnymi aspektami ich związku. Kasia sugeruje Tomkowi, że nie angażuje się wystarczająco w sprawy Krysi. W święto majowe pojawia się w ich mieszkaniu Edek. Przychodzi do Tomka z pewną wiadomością.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Matysiakowie Rafał Wojasiński Ewa Kania Leon Charewicz Agnieszka Migalska Tomasz Marzecki Marek Siudym Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas

Audycja "Klub Trójki: Audiodokument" i reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś "Polowanie na dzikie ptaki"

O menopauzie, a raczej o dojrzałości i o zgodzie, nie tylko na siwe włosy i zmarszczki, ale i zmienność nastrojów. Także na to, że kobieta staje się "przezroczystą". Reportaż to opowieść o sześciu kobietach, które lubią wygrzewać się w jesiennym słońcu i mając bagaż doświadczeń wciąż zrywają się do lotu, jak dzikie ptaki, mocno trzepocząc skrzydłami. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Małgorzata Nabel-Dybaś

Mistrzowi rewolucji

2 maja 1846 r. Chopin postanowił spędzić wieczór z przyjaciółmi, racząc ich swoją muzyką. W gronie zaproszonych byli: książę i księżna Czartoryscy, księżna Sapieha, Delacroix, Casimir d'Arpentigny [kapitan w służbie czynnej], kawaler Legii Honorowej, Charles Duvernet z żoną, wicehrabia Antoine d'Aure, wielki znawca koni i wreszcie Paulina Viardot z mężem. Szczególne zaproszenie George Sand skierowała na ręce Ludwika Blanca, francuskiego pisarza i działacza politycznego, broniącego „zasad, ludzi i wydarzeń Wielkiej Rewolucji”. Przypomniała pisarzowi, że przed rokiem Chopin urządzał podobny wieczór i miał wtedy grać specjalnie dla niego: „Pan zaś nie mógł przyjść. Jeśli ma Pan bodaj chwilę wolną, proszę nam ją ofiarować”. George darzyła Blanca szczerą przyjaźnią, zapewniając go także o wielkim uznaniu dla niego: „Najbieglejszy ze wszystkich w wyjaśnianiu przyczyn wszelkich rewolucji. [...] Twoje pisma należą do tych, które zmuszają nas do wzniesienia się ponad fakty dzięki tchnącej z nich sprawiedliwości i ukochaniu wiecznej prawdy”. (md) 
Zobacz więcej na temat: