Polskie Radio
Section05
podatek cyfrowy

Opodatkowanie cyfrowych gigantów. Jan Mosiński: dbamy o interesy Polaków

- Giganty gospodarki stworzyły sobie w Polsce eldorado, nie płacąc podatków. W krajach, które przystąpiły do UE w 2004 r., było to stałą praktyką, traktowano nas jak państwa gorszej kategorii - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). W dyskusji wziął również udział Dariusz Wieczorek (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA stopy procentowe pieniądze Eliza Olczyk podatki podatek cyfrowy społeczeństwo

Eksperci: brak podatku cyfrowego zaburza konkurencję, ale jego wprowadzenie będzie problemem dla małych, innowacyjnych firm

Podatek cyfrowy od wielkich międzynarodowych korporacji podzielił gości "Rządów Pieniądza". W opinii dr Waldemara Kozioła z Wydziału Zarządzania UW sprzeciw polskiego rządu wobec niego jest słuszny, bo musimy zadbać o własne małe, innowacyjne firmy z tej branży, a one przy opodatkowaniu nie sprostają konkurencji. Według Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego zwalnianie cyfrowych korporacji z podatku jest złym wyłomem dających im szansą na szczególne zyski do czego dochodzi bezkarność np. wobec cenzury prewencyjnej, którą stosują.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek cyfrowy fiskus google Facebook Amazon microsoft węgiel Czechy

Stodolak: wprowadzenie minimalnego podatku cyfrowego może być problematyczne

- Według mnie to może być dosyć problematyczne, żeby ustanowić taki minimalny podatek dla wszystkich firm na całym świecie, ponieważ siłą rzeczy wiele państw korzysta bardzo silnie na tym, że może konkurować stawką podatkową - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Stodolak, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej", wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT GOSPODARKA Antoni Opaliński podatek cyfrowy

Premier: będziemy coraz ostrzej występować na arenie międzynarodowej ws. rajów podatkowych

- Jednym głosem mówiliśmy o podatku cyfrowym od dużych, wielkich korporacji cyfrowych, różnego rodzaju potężnych firm, które nie uiszczają odpowiedniej opłaty, które unikają opodatkowania - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po wizycie we Francji.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki podatki podatek cyfrowy Francja Europa Unia Europejska Emmanuel Macron ŚWIAT

Globalny system fiskalny. Prace na finiszu, cyfrowi giganci niezadowoleni

- Niemal na ukończeniu są prace nad projektem globalnego systemu fiskalnego, dającego możliwość opodatkowania firm nie tylko w kraju, w którym jest ich siedziba, ale także w kraju, na którego rynku uzyskują przychody – zapowiedział Gary D. Sprague, partner w kancelarii Baker McKenzie w Palo Alto w Dolinie Krzemowej.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja biznesu podatek cyfrowy podatek internet technologie firma rynek