Polskie Radio
Section05
pomoc UE

Joanna Szymańska uhonorowana tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020. Laureatka tegorocznej nagrody Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Niemcy pomoc UE pomoc społeczna pomoc Europa wybory w Niemczech osobowości Małgorzata Frydrych

Unia nie ma pieniędzy na pomoc Ukrainie. Europosłowie PiS i PO: potrzebna rewizja budżetu

Komisja Europejska twierdzi, że w budżecie UE na lata 2021-2027 nie ma wystarczających środków, by odpowiedzieć na potrzeby wynikające z wojny w Ukrainie, m.in. na wsparcie finansowe dla Kijowa. "Musimy pomóc Ukrainie. To racja stanu UE" - uważa europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Nawołujemy więc do pilnej rewizji tego budżetu" - mówi europoseł Jan Olbrycht (PO).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska budżet ue pomoc UE wojna 2022 Ukraina

Europejski Bank Inwestycyjny chce wspomóc polskie firmy. Wiemy, o jaką sumę chodzi

Nowy program InvestEU przyciągnie finansowanie publiczne i prywatne, mające na celu zmobilizowanie co najmniej 372 mld euro dodatkowych inwestycji do 2027 r. - poinformował w poniedziałek  Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Program ma wesprzeć m.in. zieloną i cyfrową transformację, w czym pomoże BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp pomoc UE fundusze unijne inwestycji infrastrukturalne UE ekologia samorząd BGK europejski bank centralny Unia Europejska

Miliardy dolarów co miesiąc na pomoc Ukrainie. USA mają nowe plany i namawiają do tego inne państwa

Agencja Bloomberga przekazała za anonimowymi źródłami, że Stany Zjednoczone zamierzają przekazywać Ukrainie pomoc finansową w wysokości 1,5 miliarda dolarów miesięcznie w okresie wojny z Rosją. Co więcej do podobnego wsparcia finansowego mają namawiać europejskich sojuszników. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyliczył, że Ukraina na podstawowe wydatki i utrzymanie gospodarki potrzebuje ok. 5 mld dolarów miesięcznie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA Stany Zjednoczone Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc UE pomoc

Doradcy ds. innowacji wsparli setki polskich firm. "Konsultacje mogą rozwiać wszelkie wątpliwości"

750 przedsiębiorstw skorzystało od 2019 r. z usług bezpłatnych doradców innowacyjnych, którzy pomagali firmom opracować i wdrożyć nowe produkty. Jak wynika z danych Centrum Projektów Badawczych UE, wśród innowacji znalazły się m.in. domy na wodzie, recykling produktów OZE, system do zdalnego zarządzania ruchem w portach czy terminalach, czy też opracowanie nowej formuły produkcji pieczywa bez sztucznych dodatków i konserwantów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma innowacje przedsiębiorstwo rozwój pomoc UE

Wsparcie uchodźców z Ukrainy. Premierzy Polski i Czech wystąpią wspólnie do KE o nowy fundusz

Premierzy Polski i Czech wystąpią wspólnie do Komisji Europejskiej o pozyskanie nowych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Taką inicjatywę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po rozmowach w Warszawie z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska polska pomoc uchodźcy Czechy Komisja Europejska fundusze unijne wojna na Ukrainie wojna 2022 Mateusz Morawiecki pomoc UE pomoc

Solidarna Polska chce wstrzymać płacenie składek do UE. Müller: to nietrafiony pomysł

- To nie jest to dobry ruch. Obowiązują nas traktaty unijne dotyczące płacenia składek - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do propozycji Solidarnej Polski ws. zawieszenia płatności unijnych. - Pamiętajmy, że Polska cały czas ze środków unijnych, w sensie liczb bezwzględnych, dostaje więcej środków finansowych niż wpłaca do budżetu unijnego - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka UE uchodźcy polska pomoc Solidarna Polska Piotr Müller Unia Europejska pomoc pomoc UE fundusze europejskie fundusze unijne wojna na Ukrainie wojna 2022 rząd Sąd Najwyższy sądownictwo pieniądze