Polskie Radio
Section05
premier Donald Tusk

Premier wnioskuje do prezydenta. Chodzi o pilne spotkanie

Donald Tusk wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy z oficjalnym pismem, by na Radę Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku zaprosić ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jak przekazała KPRM, chodzi o przedyskutowanie sprawy zastępcy Prokuratora Generalnego ds. wojskowych prok. Tomasza Janeczka, którego odwołania chce premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rada Bezpieczeństwa Narodowego premier Donald Tusk prezydent Andrzej Duda bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

Afera w Orlenie. Libański biznesmen odpiera zarzuty

- Nigdy nie otrzymałem żadnych zarzutów wobec mnie z prokuratury. To, co publikuje prasa, jest motywowane politycznie - powiedział w RMF FM Samer A., pochodzący z Bliskiego Wschodu biznesmen, który był szefem szwajcarskiej spółki córki koncernu. Polskie służby miały ostrzegać Daniela Obajtka, że Samer A. jest powiązany z libańskim Hezbollahem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma Orlen prokuratura premier Donald Tusk ABW POLSKA

Raport NIK o "interesach w pandemii". Tusk: brakuje słów

"Według NIK premierzy Morawiecki i Sasin kręcili się przy interesach na wadliwych respiratorach i maseczkach. W czasie pandemii, która pochłonęła tysiące istnień. Brakuje słów. Teraz czas na prokuraturę. Panie Prezydencie, proszę dać jej pracować" - napisał szef rządu Donald Tusk w mediach społecznościowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Donald Tusk Najwyższa Izba Kontroli pandemia polityka COVID-19 Mateusz Morawiecki Jacek Sasin respirator NIK

Zmiany w ambasadach. Rzecznik MSZ: to będą profesjonaliści

Profesjonaliści - tu cytat - "nie z nagłego nadania" - tacy dyplomaci mają, według rzecznika MSZ, zastąpić część polskich ambasadorów. Wymianę, mającą objąć większość szefów polskich placówek dyplomatycznych, zapowiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że jeśli prezydent nie będzie wyrażał zgody na zmiany ambasadorów, ich rolę przejmą dyplomaci w charakterze chargé d’affaires.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych premier Donald Tusk dyplomacja

Owoce wizyty w USA. Komorowski: dobry przykład naszą bronią

Bronisław Komorowski, b. prezydent Polski, na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji "W samo południe" skomentował wizytę Andrzeja Dudy za oceanem. Odniósł się do propozycji przeznaczenia 3 proc. PKB na obronność. - Uważałem i uważam, że polską bronią polityczną jest pokazywanie naszego dobrego przykładu innym - powiedział polityk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Bronisław Komorowski USA Andrzej Duda premier Donald Tusk

"Tu potrzebny jest konsensus między prezydentem a rządem". Goście "Śniadania w Trójce" o polityce bezpieczeństwa Polski

Goście Beaty Michniewicz rozmawiali m.in o zaplanowanym na poniedziałek spotkaniu premiera z prezydentem i kwestiach związanych z bezpieczeństwem kraju. W audycji uczestniczyli: Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Adam Orliński (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sellin (PiS), Michał Wawer (Konfederacja), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  premier Donald Tusk premier Donald Tusk Andrzej Duda prezydent POLSKA Beata Michniewicz Trójka Ukraina PO PSL PiS lewica Konfederacja

Ekspert: expose premiera Tuska to budowanie tożsamości nowej koalicji rządowej, tworzenie "mitu założycielskiego"

– W tym wystąpieniu było dużo elementów symbolicznych: to ze strony premiera Tuska budowanie tożsamości nowej koalicji rządowej, ja to nazywam tworzeniem "mitu założycielskiego" – skomentował w "Trójkowym komentarzu dnia" sejmowe expose premiera Donalda Tuska profesor Bartłomiej Biskup z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk premier Sejm wystąpienie expose premiera Donalda Tuska premier Donald Tusk rząd Jarosław Kaczyński