Polskie Radio
Section05
pomoc UE

RELACJA Z BRUKSELI 5 mld euro dla Ukrainy. Sikorski zadowolony z ustaleń UE

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest zadowolony ze zgody w Unii na pięć miliardów euro w tym roku na dozbrajanie Ukrainy. Decyzję podjęli w Brukseli szefowie dyplomacji krajów członkowskich. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Radosław Sikorski Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 dyplomacja MSZ pomoc UE Beata Płomecka Bruksela

Wojna w Ukrainie. PE zatwierdził pomoc finansową dla Kijowa

Parlament Europejski zatwierdził zmianę długoterminowego budżetu Unii Europejskiej, tak zwanych wieloletnich ram finansowych. Wspólnota przeznaczy 50 miliardów euro na fundusz pod nazwą Instrument na rzecz Ukrainy. Więcej środków przeznaczonych zostanie na sprawy dotyczące migracji, polityki zewnętrznej i na gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament pomoc Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 pomoc UE GOSPODARKA

PROSTO Z BRUKSELI Charles Michel w PE: każde euro dla Ukrainy to inwestycja w nasze bezpieczeństwo

- Unijne wsparcie dla Ukrainy to zapewnienie bezpieczeństwa na starym kontynencie - tak mówił przewodniczący Rady Europejskiej na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu. Charles Michel wziął udział w debacie podsumowującej szczyt z ostatniego czwartku, na którym unijni przywódcy zgodzili się na pakiet finansowy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska Parlament Europejski Charles Michel pomoc UE Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Beata Płomecka

NASZ WYWIAD Pakiet 50 mld euro dla Ukrainy. Dr Kędzierski: zapewni jej przetrwanie, ale nie zmieni sytuacji na froncie

- Pakiet Unii Europejskiej dla Ukrainy zostanie przeznaczony na uregulowanie bieżących płatności. Nie zmieni sytuacji na froncie. W tym kontekście kluczowy jest amerykański pakiet pomocy militarnej, obejmujący zakup uzbrojenia, a przede wszystkim amunicji - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Marcin Kędzierski, politolog i ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Bruksela pomoc UE GOSPODARKA finanse Rosja

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina pomoc Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja pomoc UE wojna na Ukrainie

Europejczycy chcą pomagać Ukrainie. Badania: UE powinna wspierać ją na drodze do integracji ze wspólnotą

Europejczycy chcą pomagać Ukrainie. UE powinna wspierać ją na drodze do integracji ze wspólnotą  71 proc. Europejczyków popiera nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję za jej agresję na Ukrainę; 57 proc. opowiada się za wspieraniem walczącego kraju poprzez zakupy i dostawy sprzętu wojskowego - tak brzmią wyniki najnowszego badania Eurobarometr, opublikowane w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina pomoc UE pomoc NATO wojna na Ukrainie wojna 2023