Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

"Ukrainian pride". Reportaż o ratowaniu egzotycznych zwierząt z Ukrainy [POSŁUCHAJ]

Ludzie uciekający przed wojną często zabierali ze sobą swoje domowe zwierzęta. Dużo większy problem stanowiły jednak zwierzęta egzotyczne. Do pociągu nie można zabrać przecież lwa czy tygrysa. Zwierzętami w państwowych ogrodach zoologicznych zajęli się ich pracownicy, którzy zdecydowali się zostać. Wojna jednak pokazała inny problem. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż pr poleca Ukraina zwierzęta

"Język porozumienia". Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet. Nie potrafi stać z boku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Magda Skawińska Wrocław reportaż w Jedynce pr poleca

Kim jest prowodyrka wstrząsającej zbrodni, którą trudno zrozumieć?

Ta sprawa wstrząsnęła Polską w lipcu ub. roku: w biały dzień, w środku miasta porwano 14-letnią Katarzynę. Zwabiono ją do samochodu, wywieziono za miasto i tam została zgwałcona. Dziewczyna dobrze znała napastników: gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39–letniej Pauliny K., matki trójki dzieci. Kobiety zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży, była lubianą przez nich "ciocią".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski społeczeństwo dopalacze młodzież

Portret uzdolnionej artystki - Estery Wityńskiej. Reportaż "Esemerem" [POSŁUCHAJ]

Estera Wityńska naukę muzyki rozpoczęła w wieku lat trzech od lekcji gry na fortepianie, jednak ogromna fascynacja brzmieniem wiolonczeli doprowadziła do podjęcia nauki na dwóch instrumentach. Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. W reportażu przypominamy dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż MUZYKA muzyka klasyczna Ewa Szkurłat pr poleca reportaż w Jedynce

"Czy to się śni?" Reportaż o wojnie we śnie i na jawie [POSŁUCHAJ]

– Byłam już w Polsce. Przyjechałam do znajomych na tydzień. 24 lutego Ukraina została zaatakowana i wszyscy przeżyli szok. Dzień przed tym miałam sen. Widziałam dużą babę o okropnym spojrzeniu i strasznych oczach. Była ubrana w szarą koszulę, a od pasa miała taką czerwoną szmatę, w kolorze krwi. Następnego ranka Rosja zbombardowała Charków. Ludzie byli nieprzygotowani. Niektórzy myśleli, że to jakieś fajerwerki – mówi Ukrainka, jedna z rozmówczyń Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca Jakub Tarka uchodźcy wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek Dziady marzec 1968 TEATR reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Kobieta rakieta" - sylwetka Małgorzaty Serbin. Reportaż [POSŁUCHAJ]

"W życiu nie musisz nikomu niczego udowadniać. O ile wiesz, kim jesteś i do czego jesteś zdolny ... To wystarczy!". To ulubiony cytat Małgorzaty Serbin – kobiety "rakiety". Bo jak inaczej nazwać osobę, która ma duszę "ściganta" i robi z tego użytek. Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowanego "Portret Kobiety Rakiety". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

Józef Krupski. Przedwojenny cymbalista z duszą [POSŁUCHAJ]

"Wirtuoz" mówili ludzie o Józefie Krupskim, którzy mieli szansę usłyszeć, jak grał na cymbałach. Zachwycał nie tylko lekkością ruchów, ale i bogactwem repertuaru.  – Łatwo mi to przychodziło. Wujek sam się dziwił, że tak szybko pojąłem tę grę – wspominał po latach muzyk, goszcząc w radiowej audycji.  Początkowo jednak wuj był przeciwny nauce, obawiając się o swoje cymbały. Józef Krupski uczył się więc potajemnie, korzystając z czasu, gdy właściciela instrumentu nie było w domu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joanna Sikora pr poleca MUZYKA Wileńszczyzna folklor reportaż