Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

"Nasze wielkopostne śpiewanie" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument z PR Lublin [POSŁUCHAJ]

Pieśni wielkopostne były kiedyś nieodłącznym elementem czasu oczekiwania na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Śpiewano je w samotności lub wspólnie podczas całonocnych czuwań. Zapraszamy na reportaż  Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument z Polskiego Radia Lublin "Nasze wielkopostne śpiewanie". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wielki Post pieśni religijne wiara Wielkanoc reportaż w Jedynce pr poleca

Jakie były początki polskiego Szczecina? Reportaż Małgorzaty Furgi [POSŁUCHAJ]

Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy Szczecina? Historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie zamieszkała tuż po II wojnie światowej. Rodzina pana Kazimierza Siewiery do Pogodna przyjechała w czerwcu 1945 roku. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi z Polskiego Radia Szczecin pt. "Rodzinne gniazdo". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Szczecin historia Polski rodzina Małgorzata Furga Polskie Radio Szczecin II wojna światowa pr poleca

"Migawki z życia fotografa". Premierowy reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

– To jest najstarszy przedmiot, jaki mam po przodkach. Mianowicie mój prapradziad był podpułkownikiem artylerii. Walczył pod Napoleonem. On był dyrektorem fabryki broni i pocisków w Suchedniowie. Franciszek Plewiński, odchodząc na emeryturę w 1825, dostał dwie armaty modele, zrobiła mu je wytwórnia – opowiada Wojciech Plewiński, niezwykły człowiek o wielu pasjach. Jego zdjęcia, które pojawiały się m.in. na okładkach "Przekroju", towarzyszą nam od 70 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż pr poleca Grażyna Wielowieyska fotografia

Opowieść o artyście prymitywiście. Nagradzany reportaż "Nikifor z Trójkąta" [POSŁUCHAJ]

Trójkąt to potoczna nazwa jednego z osiedli we Wrocławiu. Jest odniesieniem do położonego na Atlantyku Trójkąta Bermudzkiego, gdzie – według fascynatów zjawisk paranormalnych w niewyjaśnionych okolicznościach – doszło do wielu zaginięć statków, jachtów i samolotów. Zachęcamy do wysłuchania nagradzanego reportażu Magdy Skawińskiej pt. "Nikifor z Trójkąta".
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska pr poleca reportaż Trójka Nikifor z Trójkąta jakub piączkowski

Smoleń i inni, czyli historia krakowskiego kabaretu Pod Budą [POSŁUCHAJ]

Krakowski kabaret Pod Budą powstał 55 lat temu. Rocznica minie 21 marca. Z tej okazji w tym dniu w Krakowie zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Bohdana Smolenia, który był jednym z założycieli kabaretu. Oprócz niego byli to: Marta Stanek, Aleksy Gałka, bracia Andrzej i Zbigniew Kalwarowie, Stanisław Korybut-Daszkiewicz i Andrzej Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Bohdan Smoleń Monika Chrobak Kraków pr poleca

Na lądzie spotkało go przeznaczenie. "Słoń" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka [POSŁUCHAJ]

Pracując na wycieczkowcach, Sebastian opłynął pięciokrotnie glob. Gdy kolejny raz zawinął do portu w Sydney i nie chciało mu się zejść ze statku, stwierdził, że już czas na zmianę życia. Być może gdyby Sebastian wiedział, co go czeka na lądzie, to nadal dzisiaj pływałby po morzach i oceanach. Wtedy jednak nie spotkałby się ze swoim przeznaczeniem.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Dedo Waldemar Kasperczak reportaż reportaż w Jedynce

Historia hrabiny Stadnickiej: archiwalny reportaż "Przystanek przy bocznej ulicy" [POSŁUCHAJ]

Adam Wielowieyski – autor "Przystanku przy bocznej ulicy" – to legenda radiowego reportażu, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Swoją drogę radiową rozpoczął w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Zielonej Górze w 1954 roku. W 1965 roku rozpoczął pracę w Radiu Wrocław. Następnie był przystanek w Radiu Białystok i równocześnie w Telewizji Polskiej. Aż w końcu w 1975 związał się z Polskim Radiem w Warszawie, najpierw pracując w Programie IV w Naczelnej Redakcji Reportaży Literackich, którą potem kierował. Ostatnim miejscem jego pracy była Redakcja Reportażu Programu 1 PR.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Wielowieyski reportaż Łukasz Szwed Grażyna Wielowieyska Wrocław STYL ŻYCIA historia Polski pr poleca

Dzieci można mieć, ale nie ma takiego obowiązku. Premiera radiowego "półkownika" [POSŁUCHAJ]

Reportaż "Nie chcę mieć dzieci" powstał jako jedna z części większego cyklu "Życie na granicy", nagrywanego w lipcu i sierpniu 2020 roku, przybliżającego losy i życie na pograniczu polsko-niemieckim. Powstało wtedy dziewięć reportaży, z których ten jeden, decyzją ówczesnego szefostwa Polskiego Radia, nie został skierowany do emisji – jak za dawnych czasów komuny, trafił od razu na półkę w archiwum. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Agnieszka Szwajgier Adam Bogoryja-Zakrzewski aborcja ciąża Trójka Bartosz Panek zdrowie macierzyństwo dzieci pr poleca

"Szpotański i spółka". Reportaż o pionierze polskiego przemysłu elektrotechnicznego [POSŁUCHAJ]

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie, następnie w latach 1910-1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911-1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Urszula Żółtowska-Tomaszewska Kazimierz Szpotański elektronika pr poleca

Pomóc dzieciom z praskich ulic. Reportaż Joanny Bogusławskiej "Serduszko dla dzieci" [POSŁUCHAJ]

Aleksandra Smolińska i Jarosław Adamczuk od wielu lat pracują z dziećmi na warszawskiej Pradze. Założyli stowarzyszenie "Serduszko dla dzieci", które przeciwdziała wykluczeniu dzieci, dając im przestrzeń dla rozwoju. Organizują świetlice, warsztaty, zajęcia. Z ogromną pasją budują relacje ze swoimi podopiecznymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Trójka pr poleca opieka nad dzieckiem Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci