Polskie Radio
Section05

pr24

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS

„PiS nie otrzymał mandatu do zmian w konstytucji”

Senacka Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioskowali o to senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, liczne poprawki zgłaszała Platforma Obywatelska, która chciała też odrzucenia ustawy. – To nie jest przywrócenie sądów obywatelom, ale partii rządzącej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania b. premier Leszek Miller.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Miller Sąd Najwyższy SLD krs konstytucja Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawą zajmuje się Senat. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu. Izba odrzuciła poprawki opozycji. Przebieg głosowania transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Sejm Platforma Obywatelska Nowoczesna OBWE

Ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez Sejm

– Dokonaliśmy realnej reformy wymiaru sprawiedliwości oczekiwanej przez Polaków, czegoś, czego nikt nie zrobił przez blisko 30 lat od upadku komunizmu – tak o uchwalonej przez Sejm ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Teraz ustawą ma się zająć senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia rozmawiali Sebastian Gajewski (Centrum I. Daszyńskiego) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy krs

Naukowcy odtwarzają metodę wytopu stali tyglowej

W Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie przeprowadzono eksperyment, który polegał na odtworzeniu metody wytopu stali tyglowej. To stop, który wytapiany był w starożytnych Indiach i Persji i z którego wykuwano legendarnej jakości miecze. W audycji Czas na Naukę mówili o tym pomysłodawca eksperymentu, archeolog Marek Woźniak (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) i konserwator metalu Władysław Weker (Państwowe Muzeum Archeologiczne).
Zobacz więcej na temat:  archeologia

"Nie wierzę, by inicjatywa szaf RE była wyrazem troski"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk poprosił, Andrzeja Dudę o spotkanie. Informację potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej". W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Fijołka z portalu "wPolityce.pl", Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dominika Zdorta z Telewizji Polskiej.   
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Donald Tusk Andrzej Duda Grzegorz Osiecki Dominik Zdort prezydent Rada Europejska

Poprawki do ustawy o SN przyjęte. Komentarz ekspertów

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w nocy pracowała nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęto poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość, inicjatywy opozycji zostały odrzucone. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Anny Sobaczewskiej, ekspertki ds. prawa konstytucyjnego, prof. Genowefy Grabowskiej, prawniczki, a także mec. Adama Tomczyńskiego, byłego sędziego.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sejm Sąd Najwyższy PiS Genowefa Grabowska