Polskie Radio
Section05
Pracownicze Plany Kapitałowe

Uczestnictwo w PPK. Czy pracodawca może nakłonić do rezygnacji?

- Pracodawca nie ma prawa nakłaniać pracownika z rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to wykroczenie, które jest zagrożone karą w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń, czyli sumie wszystkich wynagrodzeń, które pracodawca musi wypłacić - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Rasmus, adwokat. 
Zobacz więcej na temat:  Pracownicze Plany Kapitałowe emerytura prawo kodeks pracy pracownik pracodawcy społeczeństwo infografika fundusz emerytalny Ministerstwo Finansów

Eksperci: zmiany w prawie pracy to wyzwanie dla pracodawców

Wchodzące dziś w życie przepisy Kodeksu pracy są korzystne dla pracowników, choć oni sami będą musieli nauczyć się korzystać z nich rozsądnie. Dla pracodawców są one wyzwaniem organizacyjnym i wiążą się z dodatkowymi kosztami administracyjnymi. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pracownicze Plany Kapitałowe OFE pracodawcy pracownicy prawo praca zdalna kodeks pracy

Prezes PFR prognozuje wzrost zainteresowania PPK. "Liczę, że zbliżymy się do 3,5 mln użytkowników"

- Liczę, że w tym roku zbliżymy się do ok. 3,5 mln uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych i przekroczymy ponad 20 mld zł aktywów - powiedział w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, wierzy, że w tej dekadzie w programie oszczędzać będzie 6 mln pracowników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pracownicze Plany Kapitałowe finanse pracodawcy firma emerytura

Polacy coraz częściej oszczędzają na emeryturę. Wiceprezes PFR: to zmiana fundamentalna

Choć rzeczywistość nie sprzyja oszczędzaniu, Pracownicze Plany Kapitałowe skutecznie zachęcają Polaków do odkładania na przyszłą emeryturę. Liczba oszczędzających we wszystkich programach emerytalnych wynosi już 4 miliony osób - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Przypomniał, że każde 100 zł, które wpłacamy na nasz rachunek w PPK, oznacza drugie 100 zł w postaci dopłat od pracodawcy i państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pracownicze Plany Kapitałowe emerytura oszczędzanie senior finanse osobiste

Rosinni, Mozart, Monteverdi. Co słychać w Polskiej Operze Królewskiej?

"Cyrulik Sewilski" Gioacchina Rossiniego, "Don Giovanni" i "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Koronacja Poppei" Claudia Monteverdiego – mijający styczeń i nadchodzące miesiące to w Polskiej Operze Królewskiej czas niezwykle bogaty repertuarowo. O tym, co za nami, oraz o planowanych premierach w Trójkowym "Leniwym przedpołudniu" opowiedział jej dyrektor Andrzej Klimczak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Anna Popek Pracownicze Plany Kapitałowe pieniądze Biblia finanse opera Wolfgang Amadeusz Mozart Claudio Monteverdi Gioacchino Rossini

PFR zbiera dane o przynależności do PPK. Pomoże w tym specjalny portal

Od 18 listopada do końca grudnia 2021 r. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale do tej pory tego nie zrobiły. Aktualna wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK będzie największą dotychczas realizowaną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura PPK pracodawcy pracownicy Pracownicze Plany Kapitałowe składka zus

Pracownicze Plany Kapitałowe przyciągają kolejnych uczestników. Wszystkie fundusze osiągnęły dodatkowe zyski

Polacy powoli przekonują się do oszczędzania wspólnie z pracodawcą i państwem. Do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączają wciąż nowe osoby, również te, które wcześniej złożyły rezygnację z udziału w programie. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego udostępnił dane z II kwartału 2021 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste oszczędzanie Pracownicze Plany Kapitałowe KNF

Czwarty etap wdrażania PPK. Program obejmie też sektor finansów publicznych

Od 10 kwietnia Pracownicze Plany Kapitałowe obecne będą w jednostkach sektora finansów publicznych, niezależnie od tego, ile osób zatrudniają. To czwarta faza ich wprowadzania – przypomina Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK, zajmującej się wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zobacz więcej na temat:  PPK GOSPODARKA POLSKA oszczędzanie pieniądze Pracownicze Plany Kapitałowe społeczeństwo

Pracownicze Plany Kapitałowe obejmują także mikrofirmy. Trwa IV etap programu

Jeżeli choć jedna osoba zatrudniona w mikroprzedsiębiorstwie chce oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych, wtedy przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu wdrożenie programu - uważa ekspert regionalny PPK Maciej Sawicz. Od dnia 1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV, ostatni etap wdrożenia PPK.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura PPK pracodawcy pracownik finanse Pracownicze Plany Kapitałowe