Polskie Radio
Section05
prd nie przegap

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Jakie zabawki wybierać dla dzieci?

Zabawki stanowią istotną część dzieciństwa, zarówno tego wczesnego, jak i późniejszego. Ważne, żeby były dostosowane do wieku, a więc nie mają być zbyt łatwe, ale też nie za trudne. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Jak sprawdzić, że producent jest wiarygodny? Dlaczego kupowanie zabawek niewiadomego pochodzenia na targowiskach nie jest dobrym pomysłem? Na co zwrócić uwagę chcąc samemu sprawdzić zabawkę? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kordaszewska - ekspertka ds. zabawek.
Zobacz więcej na temat:  zabawa z dzieckiem zabawa rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  alergia alergie u dzieci zdrowie dziecka zdrowie Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców radio dla dzieci

Polskie tańce narodowe w "Muzycznych podróżach"

Każdy kraj ma coś, czym wyróżnia się na tle innych. Jednym z elementów wyróżniających i budujących tożsamość narodową jest bez wątpienia muzyka i towarzyszące jej tańce, a także stroje i twórczość pisana. Przyjmuje się, że w Polsce mamy pięć tańców o charakterze narodowym: Polonez, Mazur, Oberek, Krakowiak i Kujawiak, a także dwadzieścia dwa tańce ludowe, które są mniej znane, a w większości odeszły w zapomnienie.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci taniec tradycja

W "Gwiazdozbiorze" rozmowa z Sabiną Bednarz

Sabina Bednarz to dziecięca aktorka filmowa, musicalowa i dubbingowa. Jej przygoda z aktorstwem rozpoczęła się od kanału Świat według Sabinki. Był to pomysł jej taty, który bardzo spodobał się trzyletniej dziewczynce. W pierwszym filmiku Sabina uczyła się grać na gitarze. Z kolei przygoda Sabiny z dubbingiem zaczęła się od małej roli w znanym studiu dubbingowym. Nagrywanie bardzo jej się spodobało i szybko pojawiły się kolejne, większe produkcje.
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci radio dla rodziców Marta Powałowska

Startują bezpłatne warsztaty "Koduj z Gigantami - Retroprogramowanie"

Po półrocznej przerwie powraca największe programistyczne wydarzenie dla dzieci i młodzieży. Już w lutym odbędzie się kolejna edycja “Koduj z Gigantami”, czyli bezpłatnej akcji edukacyjnej, która obejmie całą Polskę! W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się podstaw programowania, a przy tym poznają gry z czasów młodości swoich rodziców.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci szkoła emocje rozwój dziecka motywacja

Zwierzęta żyjące w Australii

W Australii jest bardzo dużo różnych zwierząt. Niektóre z nich żyją tylko tam i nie można ich spotkać na żadnym innym kontynencie. Takie zwierzęta to endemity.  Najbardziej znane zwierzęta w Australii to kangury, które są bardzo skoczne - potrafią skoczyć aż na trzy metry w górę. Kangury są torbaczami, co oznacza, że małe kangury przebywają w torbie swojej mamy. W Australii żyją też koale, kazuary, kolczatki australijskie, emu, a także węże, pająki i jaszczurki i wiele innych.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci Martyna Chuderska Australia kangur edukacja przyrodnicza

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychiatria zaburzenia lękowe psychologia dziecięca samobójstwo telefon zaufania radio dla rodziców