Polskie Radio
Section05
przyroda

TYLKO U NAS Prof. Paweł Rowiński: jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy odkręcamy kran, woda się pojawia…

- W Polsce nigdy wcześniej nie było głębokiej dyskusji na temat zasobów wodnych. Jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy odkręcamy kran, to woda się pojawia. Wydaje mi się, że sygnał o tym, że zasoby wodne Polski są niskie, zaistniał w przestrzeni publicznej rok, dwa lata temu - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Rowiński, hydrolog i hydrodynamik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo susza przyroda

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 115. Dzikie ogrodowanie

Podjęliśmy przygotowania do rozpoczęcia nowej przygody polegającej na stworzeniu ogrodowego kącika przyjaznego przyrodzie. Dzięki niemu natura będzie blisko nas i będziemy mogli prowadzić przyrodnicze obserwacje. Posłuchajcie, z jakich elementów może się składać ogrodowe królestwo, aby przyrodę można było smakować, czuć i podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 113. Morskie opowieści

Zajrzeliśmy do Rodzinnych Dzienników Ekspedycyjnych, by dowiedzieć się, jak przyrodniczą przygodę z polskimi parkami narodowymi przeżywają dzieci i rodzice. Terenowe raporty z Wolińskiego Parku Narodowego przygotowali: Asia, Ania, Maciek, Paweł i Asia. O tym, gdzie rozpoczyna się każda Dzika Odyseja, opowiedziała nam mama Anita. Nie zabrakło także morskiej piosenki! Posłuchajcie. Niezapomniana przygoda trwa! 
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 112. Zimowe wyprawy Dzikiej Odysei

Gościliśmy na przyrodniczej konferencji prowadzonej przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku. Uczniowie z nauczycielami przygotowali prezentacje o Dziecięcym Parku Narodowym Leśna Polana, o zmianach klimatu i ekologicznych wyzwaniach. Otrzymaliśmy terenowe raporty od Asi, Pawła, Ani i Macka, którzy odwiedzili zimą Karkonoski Park Narodowy w ramach przyrodniczej ekspedycji Dzika Odyseja. 
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański