Polskie Radio
Section05
przyroda

Jak fotografować dziką naturę? "Naucz się zasad, a potem je łam"

Fotografia przyrody to nie tylko zdjęcia zwierząt, ale też krajobrazy i świat "makro", czyli w zbliżeniu. - Internet zmęczył się już portretami  ptaków i ssaków. Żeby się wyróżnić, trzeba sobie zadać trochę trudu w poszukiwaniu tematów i trzeba być uważnym. Bo na najlepsze kadry można natknąć się podczas zwykłego spaceru - mówi Łukasz Gwiździel, leśnik i fotograf. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA hobby fotografia zdjęcia SZTUKA Kamil Jasieński przyroda

Izabela Dłużyk na liście wpływowych kobiet BBC. "Nagrywanie głosów ptaków to moja pasja"

- Zimą jest dużo ciszej, ale również można nagrywać głosy ptaków. Trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy postawić mikrofon. Są miejsca, w których ptaki się zbierają, większe ich stada można spotkać nad morzem. Mieszkam w Gdańsku, w ujściu Wisły pojawiają się stada kaczek, przylatują łabędzie w większych liczbach - mówiła w Dwójce Izabela Dłużyk, która znalazła się na liście stu wpływowych i inspirujących kobiet BBC.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek przyroda przyrodnik mikrofon odgłosy zwierząt ptaki

Polskie rysie. O działaniach na rzecz powrotu tych zwierząt do naszego kraju

Jest takie obrazowe stwierdzenie, że to był powrót znad krawędzi – to znaczy powrót rysia do polskich lasów i puszcz,  gatunku, który wyginął na setki lat w naszym kraju. Według danych z 2023 roku na terenie Polski, dzięki programom reintrodukcji, przywracania przyrodzie tego gatunku, działaniom, które rozpoczęły się ponad 30 lat temu, mamy obecnie w kraju około 200 osobników.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ryś zwierzęta zwierzęta leśne natura przyroda

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

Miłosne manewry jeleni w Gorcach. Reportaż "Rykowisko" Ewy Szkurłat [POSŁUCHAJ]

Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. To też miejsce, gdzie na rykowisko schodzi się najwięcej jeleni. W tym parku narodowym mają spokój i mogą bezpiecznie oddawać się amorom. Obserwują je myśliwi i pracownicy parku, którzy na różne sposoby próbują wabić opętane hormonami zwierzęta. A o godowych zwyczajach jeleni opowiadają bohaterowie reportażu Ewy Szkurłat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ewa Szkurłat przyroda pr poleca Gorce

Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta morskie jacht statek Morze Bałtyckie Morze Śródziemne rekiny orki ekosystem przyroda Gibraltar

Projekty środowiskowe. Resort funduszy: ponad 240 mln zł na projekty w Polsce Wschodniej

Ponad 240 mln zł z funduszy UE zostanie przeznaczonych na projekty środowiskowe w Polsce Wschodniej - poinfomował resort funduszy i polityki regionalnej. Pieniądze trafią m.in. na tworzenie korytarzy ekologicznych dla zwierząt, edukację przyrodniczą oraz na łączenie rozdrobnionych kompleksów leśnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje POLSKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej fundusze europejskie Małgorzata Jarosińska-Jedynak przyroda

Szakal - drapieżnik dotychczas niespotykany w Polsce. Co o nich wiemy?

Najprawdopodobniej pierwszy szakal pojawił się na terenie Polski w 2015 roku. Nie jesteśmy jednak wyjątkiem; przedstawiciele tego gatunku pojawiły się także w innych krajach na północy Europy. Drapieżniki przywędrowały do nas z południa kontynentu, czasem z Kaukazu. Dlaczego? Co wiemy o tym gatunku? Jakie ma zwyczaje, a jaką dietę? Czy może być zagrożeniem dla naszej fauny?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak przyroda natura zwierzęta szakal szakale szakale w Polsce

Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?

Jesień nie zważa na globalne ocieplenie ani zmiany klimatu. Przychodzi zawsze, z różną siłą i urodą. Czekają nas zarówno dni z „pogodą barową” – chłodną, wietrzną i deszczową, jak i wspaniałe, ciepłe promienie słońca (o ile się pokażą), malownicze mgły i pięknie wybarwione lasy. Jak wykorzystać ten czas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jesień zdrowie aktywność fizyczna przyroda wycieczka natura ekologia motoryzacja Kuba Witkowski Robert Grzędowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka