Polskie Radio
Section05

Rosja

Polska kontra rosyjskie drony. Minister Żurek i sprawne sądy

Aby usprawnić działania sądów, minister sprawiedliwości Waldemar Żurek zapowiada wprowadzenie systemu informatycznego. Sędziowie będą mogli online rozpatrywać najprostsze sprawy, które zalewają sądy i np. nie wymagają przesłuchania świadków. Natomiast rząd pręży muskuły po ataku rosyjskich dronów. Będą więc większe środki na badania i rozwój środków do zwalczania dronów.  
Zobacz więcej na temat:  drony wojna Ukraina Waldemar Żurek sąd sądownictwo

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  astronautyka kosmos fizyka matematyka ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo