Polskie Radio
Section05
senior

Marlena Maląg: nie ma obaw o wzrost bezrobocia czy brak podwyżek wynagrodzeń, potrzebne są dalsze rozwiązania wspierające rodziny

Nie ma obaw ani o wyższe bezrobocie, ani o to, że wynagrodzenia w kolejnych miesiącach nie będą rosły. Cały czas będzie rynek pracownika z presją na wzrost płac choć płaca minimalna może rosnąć w kolejnych latach znacznie wolniej. Będziemy jednak zabiegać, nawet jako opozycja, o to, żeby Polakom nie wiodło się gorzej. Teraz proponujemy kolejne prospołeczne rozwiązania, także te pochodzące z obietnic innych ugrupowań aby stworzyć  koalicję mającą za swój cel dbałość o dzieci, seniorów, o rodziny - mówiła  audycji "Rządy Pieniądza" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ senior rodzina emerytura

Podwyżki dla nauczycieli. Minister Czarnek: opozycja wprowadzi je kosztem emerytów, programów społecznych i zbrojeń

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że podwyżki dla nauczycieli będą w przyszłym roku, ponieważ przyszłoroczny budżet zakłada większą subwencję oświatową o 12 miliardów 170 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek edukacja szkoła nauczyciel Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Prawo i Sprawiedliwość polityka ceny żywności vat senior emerytura

Premier: w ramach Dekalogu Polskich Spraw proponujemy m.in. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wykładowców

Polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego - powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że zagadnienia dotyczące polityki społecznej, edukacji i zdrowia są kolejnymi filarami Dekalogu Polskich Spraw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Rząd RP emerytury stażowe dzieci społeczeństwo zdrowie edukacja szkoła szkolnictwo wyższe nauczyciel senior rodzina Maluch plus emerytura

Czego dziadkowie mogą nauczyć się od dzieci i dwrotnie?

- Jestem za tym, żeby nie tracić w sobie ciekawości życia i wzorować się na dzieciach. Dzieci mają ciekawość życia bo jeszcze niewiele wiedzą, a osoby starsze nie powinny być w tyle z wiedzą na temat zmieniającego się świata - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Mądra Babcia, która podzieliła się swoimi pomysłami na bycie szczęśliwą babcią nie oceniającą, który ze światów jest lepszy: ten najnowszy czy ten zamierzchły.
Zobacz więcej na temat:  senior wychowanie dziadek babcia Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Miłość dwojga dojrzałych ludzi i walka z chorobą. Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Adam i Wanda Piątkowscy to małżeństwo z ponad 40-letnim stażem. Są bardzo dobraną parą. Wspólnie podróżowali, chodzili po górach. Wraz z upływem lat na ich życiowej drodze pojawiały się różne wyzwania. Niekiedy zadawali sobie pytanie, czy z każdego zakrętu da się wyjść na prostą…? Jak najważniejsze uczucie zmienia swoje oblicze wraz z wiekiem? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Z miłości" Joanny Bogusławskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce miłość senior Joanna Bogusławska pr poleca choroba choroba Alzheimera społeczeństwo

KO, Trzecia Droga i Lewica wycofają programy społeczne? Wiceszef MRiPS: będą inne priorytety niż polityka rodzinna

- Obawiam się, że nasze projekty, które są już realizowane, mogą być wycofywane bądź ograniczane przez opozycję - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. W jego ocenie "będą inne priorytety, nie polityka rodzinna, środki będą przeznaczone na inne cele".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA opozycja koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Sejm 800+ emerytura Stanisław Szwed rodzina senior społeczeństwo

Stanowcze słowa minister Maląg o opozycji: wprowadzą takie zmiany, by Polakom żyło się gorzej

- Ci, którzy będą tego najbardziej potrzebować, będą mogli liczyć na pomoc państwa. Chcemy doprowadzić do tego, by państwo inwestowało, a nie rozdawało pieniądze - powiedział w środę poseł z ramienia Polski 2050 Paweł Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Zalewski Polska 2050 polityka Szymon Hołownia PSL Władysław Kosiniak-Kamysz senior emerytura 800+ Sejm wybory w Polsce wybory 2023 Marlena Maląg społeczeństwo

Lewica chce przywrócenia esbeckich emerytur. "Bardzo was szanujemy"

- Dlatego, państwu się to należy, bo państwo się z tymi, którzy służyli wcześniej Polsce, bo taka była Polska, nie było innej Polski, umówili się, że mają określone prawa. To są tak zwane prawa nabyte - powiedziała w środę w Rzeszowie podczas konwencji programowej Lewicy poseł Anna Żukowska, odnosząc się do zmian wprowadzonych przez tzw. ustawę dezubekizacyjną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica Adrian Zandberg Włodzimierz Czarzasty senior społeczeństwo

Wolontariusze pomagają seniorom. Możesz być jednym z nich

Z powodu osamotnienia cierpi kilkaset tysięcy seniorów w Polsce, a nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Okazuje się, że młodzi wolontariusze pomagają seniorom i chętnie budują z nimi relacje. - Do naszego stowarzyszenia może dołączyć każdy, kto dysponuje wolnym czasem - mówi Małgorzata Karpińska ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wolontariat senior pomoc Marta Hoppe